Francuska posle izbora
Novi, osmi pod redu, predsednik Pete Republike, Emanuel Makron tek što je inaugurisan, pogazio je jedno od svojih glavnih obećanja. Naime, prva vlada u njegovom mandatu brojaće 22, umesto obećanih 15 članova. Međutim, to je u ovom trenutku najmanje loša vest za građanke i građane Francuske. Mnogo više zabrinjava, iako nije i neočekivan, sastav nove vlade. Nju će činiti predstavnici svih političkih familija koje gravitiraju oko „ekstremnog centra” (Tarik Ali): od republikanaca, preko tradicionalnih centrista iz Demokratskog pokreta Fransoa Bajrua, do levih liberala iz Socijalističke partije. Ima tu i nestranačkih ličnosti, tj. predstavnika tzv. civilnog društva, što je zaista raritet u Francuskoj. Doduše, svi oni imaju velika iskustva u aktivnostima uglavnom desnih udruženja i organizacija. Jedini izuzetak i veliko iznenađenje je Nikola Ulo, član zelenih, mada nije jasno kakva će biti uloga ovog levičara u vladi na čijem čelu je desničar Eduard Filip, bivši lobista u sektoru nuklearne energije. Sve u svemu, ovakav sastav vlade, koji bi uključivao i socijaliste i konzervativce, nije viđen u istoriji Pete Republike.
Glavni urednik srpskog izdanja „Le Monde diplomatique”
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


