Деца и рад
Идеја дуалног образовања је почела као и многи други предлози последњих година: као незрела фасцинација испразном протестантском иконографијом. Али у друштвима периферије пут од фикс-идеје до реализације је кратак, па смо тако пре неколико дана имали прилику и да видимо предлог закона чија је улога да ову фантазију реализује. Иако предлог кани – редефинисањем циља образовања из образовања за живот у тренирање за рад – дубоко задрети у систем образовања, јавна је расправа поприлично млака. Коментари се могу видети углавном на порталима – Машина.рс Пешчаник.нет и Радник.рс – док медији главног тока тему углавном избегавају. Нивоа на којима се предлог може критиковати је пуно па је ред да поменемо онај најочигледнији: дуално је образовање фактичко претварање образовања из механизма еманципације (када образује) у механизам блокирања социјалне и класне покретљивости (када тренира за рад).
А примарни би задатак школе, макар по мом мишљењу, требало да буде да научи децу да уче, јер ће се са том техником они далеко лакше снаћи у животу него са евентуалним знањем слагања јабука по рафовима.
Магистар политикологије
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.



