Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Де­ца и рад

Де­ца и рад
(Фото Драгослав Жарковић)

Иде­ја ду­ал­ног обра­зо­ва­ња је по­че­ла као и мно­ги дру­ги пред­ло­зи по­след­њих го­ди­на: као не­зре­ла фа­сци­на­ци­ја ис­пра­зном про­те­стант­ском ико­но­гра­фи­јом. Али у дру­штви­ма пе­ри­фе­ри­је пут од фикс-иде­је до ре­а­ли­за­ци­је је кра­так, па смо та­ко пре не­ко­ли­ко да­на има­ли при­ли­ку и да ви­ди­мо пред­лог за­ко­на чи­ја је уло­га да ову фан­та­зи­ју ре­а­ли­зу­је. Иако пред­лог ка­ни – ре­де­фи­ни­са­њем ци­ља обра­зо­ва­ња из обра­зо­ва­ња за жи­вот у тре­ни­ра­ње за рад – ду­бо­ко за­дре­ти у си­стем обра­зо­ва­ња, јав­на је рас­пра­ва по­при­лич­но мла­ка. Ко­мен­та­ри се мо­гу ви­де­ти углав­ном на пор­та­ли­ма – Ма­ши­на.рс Пе­шча­ник.нет и Рад­ник.рс – док ме­ди­ји глав­ног то­ка те­му углав­ном из­бе­га­ва­ју. Ни­воа на ко­ји­ма се пред­лог мо­же кри­ти­ко­ва­ти је пу­но па је ред да по­ме­не­мо онај нај­о­чи­глед­ни­ји: ду­ал­но је обра­зо­ва­ње фак­тич­ко пре­тва­ра­ње обра­зо­ва­ња из ме­ха­ни­зма еман­ци­па­ци­је (ка­да обра­зу­је) у ме­ха­ни­зам бло­ки­ра­ња со­ци­јал­не и кла­сне по­кре­тљи­во­сти (ка­да тре­ни­ра за рад).

А при­мар­ни би за­да­так шко­ле, ма­кар по мом ми­шље­њу, тре­ба­ло да бу­де да на­у­чи де­цу да уче, јер ће се са том тех­ни­ком они да­ле­ко лак­ше сна­ћи у жи­во­ту не­го са евен­ту­ал­ним зна­њем сла­га­ња ја­бу­ка по ра­фо­ви­ма. 

Ма­ги­стар по­ли­ти­ко­ло­ги­је

ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Коментари15
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

лажни сјај капитализма
Сјајан чланак, дубина погледа у нашу (пројектовану) будућу беду и назови реформаторе који се клањају пред олињалим руном капитализма. Није злато све што сија!
Боривоје Банковић
Такозвано дуално образовање има смисла у индустријски развијеним земљама. У Србији где је индустрија сведена на статистичку грешку, ово не би служило баш ничему. Данас омладина најчешће ради у бутицима, кафићима, кладионицама, киосцима "брзе" хране. Нико их не пита шта су завршили, колико су стручни и какве вештине поседују. Битно је да имају 18 - 25 година, да немају обавезе, да ћутке раде прековремено, суботом и недељом, да не иду на боловања... Послодавци их задржавају на радном месту од неколико недеља до највише неколико година, не повећавају им плате, немају шансу да напредују у служби. Која би ту тачно корист била од дуалног образовања? Осим, наравно, ако се у школе на уведу стручни предмети "кладионичарство" и "прављење пљескавица".
Milenica
Kod Stefana Aleksića volim to što uvek nagna čoveka da se pozabavi razmišljanjem koji i jeste odlika čoveka i valja upražnjavati tu disciplinu. Sam početak teksta mnogo obećava ali ja ne mogu da idem dalje od toga iz mnogih razloga. No, koliko sam "upoznala" autora ovog teksta kroz njegova mnogobrojna pisanija, uvek je postavio temu na zdrave noge i samo treba svaki pojedinac da - razmišlja.
Bosa S
Moram da priznam da istinski zelim da procitam clanak bez uvredljivih reci, recenica i sa pozitivnom analizom. U ovom slucaju, zasto je dualno obrazovanje dobro i uporedjenje sa drugim drzavama sveta. U mnogim zemljama dualno obrazovanje je dio sistema, kako u srednjim skolama, tako i na fakultetima. Tako u tim zemljama, mladi ljudi sa zavsenom skolom vec imaju neko radno iskustvo i time su konkurentniji na trsistu rada. Kod nas se ne uci nego se buba teorija. Djecu ne uce da razmisljaju i kreiraju, nego da nepotrebne podatke i cinjenice uce na pamet. Kome to treba?
Боривоје Банковић
Да, али да би бисмо постали успешна држава, овај систем мора да се мења из корена. Нису довољне популистичке приче и козметичке реформе. Почетком шездесетих година прошлог века, Јужна Кореја је била у сличном хаосу и безнађу као данас Србија. Онда је генерал Парк Чунг-хи успоставио војну диктатуру, постројио њихове тајкуне и рекао им дословно: "Шта сте украли, украли сте, сада ћете почети да улажете у развој земље". Од тада Јужна Кореја креће путем успона, па се временом појавила потреба и за дуалним образовањем. Зли недемократа Путин је нешто слично урадио руским тајкунима када се Русија нашла у најмрачнијем часу историје након 1917. Исто тако се и Србија данас налази у најмрачнијем часу своје историје након 1914, само што су код нас најрадикалније мере увођење нотара и приватних извршитеља. У једном смо сагласни: какве методе, такви и резултати. Односно, никакве методе, никакви резултати.
Bosa S
Gospodine Borivoje, ocigledno nesto treba da se menja.Ne mozemo sa istim metodama ocekivati drugacije rezultate.
Прикажи још одговора
Majka troje dece
Slazem se sa autorom da skole treba decu da nauce da uce. Tako ce im sve posle biti lako. U redu je planirati upis u skole spram potreba trzista, ali gde cete dualno obrazovati decu kada, na primer, u mnogim gradovima ni jedna postena firma ne radi?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.