Парада поноса – јунско издање
У организацији иницијативе „Понос Србије”, односно неколико удружења која окупљају припаднике ЛГБТ заједнице, у суботу ће у Београду бити организована шетња под слоганом „Нека сви наши гласови оре се! Нека љубе се исток и запад, север и југ!” Почетак је у 11 сати у Пионирском парку, одакле ће учесници прошетати до Трга републике. Организатори истичу да им је циљ скретање пажње јавности на пораст насиља према ЛГБТ особама.
– Ова Парада поноса неће бити пропраћена затварањем улица и јаким полицијским обезбеђењем. Шетаћемо слободно, грађане позивамо да нам се придруже и пруже подршку – поручује Предраг Аздејковић, председник Геј лезбејског инфо центра и један од организатора.
Летње издање Параде поноса, иако је најављено још прошле године и упркос слогану љубави и слоге, није могло да прође без традиционалних варничења између организација које полажу право на примат унутар ЛГБТ заједнице.
После неколико објава на свом фејсбук профилу, званичним саопштењем огласио се Горан Милетић, у име организационог одбора Београд прајда 2017. Како истиче, „кључни јавни догађај ЛГБТ заједнице у Србији одржава се од 11. до 17. септембра”, чиме је послао јасну поруку организаторима „јунског поноса”.
У коментарима на Милетићеве објаве нису изостали закључци попут „значи, опет пукла тиква”, а било је и оних који су заинтересоване позвали на удруживање ради организације трећег издања Параде поноса, уз инсинуације да би тако могли да „сами узму неке паре”.
На Милетићеве позиве да се поштује аутентичност септембарског прајда, Аздејковић помирљиво каже да ће подржати и ту параду. Ако је буде, додаје, с обзиром на то да су неки од њених организатора побегли у Канаду и тамо добили азил, алудирајући на геј активисте Бобана Стојановића и Адама Пушкара.
За добар део јавности који није упућен у календар ЛГБТ манифестација, суботње окупљање у Београду дошло је као изненађење, а многи су то повезали са избором мандатарке за састав нове владе.
– Наравно да и предстојећим окупљањем пружамо подршку Ани Брнабић, њен избор је за нашу ЛГБТ заједницу историјски догађај. Истина, прибојавамо се да да ће одржавање ове Параде поноса бити искоришћено за нападе на њу – истиче Аздејковић. Он додаје да ко код је на челу владе, они ће на ту адресу упућивати захтеве који се тичу поједностављења и убрзања процедура за издавање свих личних докумената транс особама, доследне примене Закона о забрани дискриминације и правног регулисања истополних заједница.
Иначе, како су замислили организатори (удружење грађана „Егал”, „Лауд енд квир” и Геј лезбејски инфо центар), шетња ће само бити централни догађај прајд викенда, током кога ће се одржати мноштво културних догађаја, журки и трибина. Посебна занимљивост је доручак за ЛГБТ особе у неколико београдских кафића, где ће се служити кроасани у дугиним бојама.
Скуп пријављен полицији
„Политици” је у МУП-у потврђено да је за суботу пријављено одржавање Параде поноса и да је то урађено у складу са свим прописима. Информацију о томе на који начин ће парада бити обезбеђивана није било могуће добити од надлежних.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


