Среда, 15.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ОКОНЧАНО СУЂЕЊЕ ЗА ЗЛОЧИН КОЈИ ЈЕ ШОКИРАО БЕОГРАЂАНЕ

Масакр у самоодбрани или свирепо убиство

Виши суд објавиће у четвртак пресуду Обрену Зиројевићу оптуженом да је у свом стану убио, а потом раскомадао тело пријатеља Драга Машуловића
Масакр у самоодбрани или свирепо убиство
Зграда Вишег суда у Катанићевој улици (Фото М. Рашић)

Виши суд у Београду изрећи ће у четвртак, 29. јуна, пресуду Обрену Зиројевићу (37) из београдског насеља Миријево, оптуженом за незапамћено бруталан злочин који је шокирао престоницу.

Зиројевић је, како се наводи у оптужници Вишег јавног тужилаштва, у јануару 2015. године у свом стану убио а потом раскомадао тело породичног пријатеља Драга Машуловића. Удове му је исекао електричном брусилицом, да би их потом ставио у замрзивач и у уградни плакар у поткровљу. Остале делове тела је у кесама пребацио у Машуловићев магацин, у улици недалеко од оне у којој је починио злочин.

Занимљиво је да је касније на суђењу тврдио да је све ово учинио – у самоодбрани.

Иако је полиција у сарадњи са тужилаштвом сакупила довољно доказа који оптужују Зиројевића, он је на почетку суђења тврдио да није крив и да „није било све онако како је у оптужници тврдило тужилаштво”. Међутим, из његовог каснијег понашања пред судским већем било је јасно да има везе са злочином.

У самој завршници суђења, током изношења завршних речи, Зиројевић је заплакао и извињавао се Машуловићевој, али и својој породици због бола који им је нанео.

– Драга сам убио у нужној одбрани и нисам планирао то да урадим. Нисам га намамио у свој стан, нити сам икада имао намеру да га испровоцирам и изазовем трагедију која се, нажалост, догодила. Не могу да вам опишем своја осећања због тога што сам повредио обе породице. Свима заједно се извињавам – обратио се судском већу окривљени Зиројевић.

Он, међутим, није објаснио зашто је после убиства тело породичног пријатеља исекао на делове.

Пре него што је Зиројевић ово рекао, његови браниоци су истакли да је кобне вечери, 29. јануара 2015. године, сада покојни Машуловић ненајављено упао у стан окривљеног, напао га с врата и од њега захтевао да му врати „непостојећи дуг”.

Зиројевићев адвокат Горан Пејић рекао је да је његов брањеник реаговао у страху када га је Машуловић напао и оборио у ходнику на кутију од алата.

– Зиројевић је махинално, бранећи се, узео чекић који му се нашао при руци. За разлику од Машуловића, који је био агресиван и преке нарави, Зиројевић је важио за мирног младића – рекао је, износећи завршне речи, адвокат Пејић.

И други Зиројевићев бранилац Илија Радуловић имао је речи оправдања за свог брањеника. Нагласио је да је сигуран да Зиројевић никада не би дозволио да се замери очевом блиском пријатељу и пословном сараднику, нити да му ради нешто иза леђа.

– Осим тога, има ли логике да намами некога у свој стан и баш га ту убије. Никакве подмуклости, ни користољубља ту нема. Машуловић је ненајављен дошао у Зиројевићев стан. Јасно се види ко је коме дошао на обрачун – запитао се адвокат Радуловић.

Тужилаштво, међутим, није прихватило тврдње одбране наводећи да је окривљени испољио ретку подмуклост. Потом је поступајући тужилац од суда затражио да Зиројевићу изрекне максималну затворску казну од 40 година.

– Вештачењем је утврђено да је Зиројевић био урачунљив и свестан последице онога што чини. Иако је чињеница да је био у стању повишене емоционалне напетости, оптужени је покојном с леђа задао чак 15 удараца чекићем у потиљак, а потом исекао његове екстремитете. Нарочито је подмукло његово накнадно понашање, ако се узме у обзир да је међу првима отишао у породицу да изјави саучешће и служи госте – рекао је тужилац.

 

Познати бизнисмен

До гашења познате државне фирме „Аутомобилско” Драго Машуловић је био саветник директора. Почетком двехиљадитих, у медијима је водио „рат” са бившим и тадашњим руководством предузећа. Указивао је, како је говорио, на организовани криминал и пљачку у предузећу.

У медије је доспео и неколико година касније када је оптужио Кошаркашки клуб „Црвена звезда” да је његовом сину, који је једно време играо кошарку у овом клубу, остао дужан 25.000 евра. Због неисплаћеног дуга, како су медији известили, скинуо је и запленио кошеве на Малом Калемегдану.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.