Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Чистоћа” се не одриче чувара контејнера

У овом јавном комуналном предузећу оптужују поједине приватне компаније да се незаконито богате на рачун грађана, користећи сакупљаче секундарних сировина
„Чистоћа” се не одриче чувара контејнера
Рат за отпад: „Чистоћа” све у контејнерима, па и секундарне сировине, третира као своје (Фото ЈКП „Чистоћа”)

Нови Сад – Одлука о приватним патролама које треба да чувају контејнере у Новом Саду неће бити укинута, а имовина града тако ће бити заштићена, поручује директор ЈКП „Чистоћа” Владимир Зеленовић, реагујући на недавни апел Српске асоцијације рециклера амбалажног отпада да се стане у одбрану права на рад сакупљача секундарних сировина.

У овом јавном комуналном предузећу оптужују поједине приватне компаније да се, како кажу, незаконито богате на рачун грађана, користећи сакупљаче секундарних сировина. Подсећају при том, по закону је комунални отпад у контејнерима власништво „Чистоће” и имовина града.

„Чистоћа ће истрајати у својој одлуци да заштити имовину града и спречи криминално богаћење приватних компанија које препродају украдене секундарне сировине, на рачун наших грађана”, изјавио је директор Зеленовић.

Директор је навео да патроле које је ЈКП ангажовао неће правити проблем грађанима који односе из контејнера оно што не спада у секундарне сировине, од чега буџет града, како напомиње, има приход, али ће спречити крађу ПЕТ амбалаже, стакла, картона и алуминијума и реаговаће у случају да се смеће разбацује и град прља.

Најавио је да ће „Чистоћа” поднети кривичне пријаве против власника приватних компанија које се противзаконито богате на штету грађана, као и пријаве инспекцијама које, по његовим речима, треба да утврде на који начин су стекли секундарне сировине. 

„У целој држави, па тако и у Новом Саду, постоје моћне приватне компаније, попут фирме ’Гринтек’, које долазе до секундарних сировина на нелегалан и криминалан начин начин, организујући сакупљаче секундарних сировина, а након тога сировине прерађују и продају по далеко вишој цени”, наводи се у саопштењу.

Те компаније, како се додаје, стичу на рачун имовине грађана Новог Сада „огромну добит, притом заобилазећи порез и кршећи Закон о управљању отпадом, јер немају ниједан валидан документ о пореклу отпада и његовом кретању до њих, нити сакупљачи секундарних сировина имају транспортни лист, што је законска обавеза, као ни транспортну дозволу”.

На овај начин ЈКП „Чистоћа” и град Нови Сад остају без секундарних сировина (ПЕТ и пластична амбалажа, тетрапак, картон, папир, лименке, конзерве и стакло), а то је, истичу, приход од око 20 милиона динара годишње – новац који „заврши у рукама приватних компанија и у врло малој мери код сакупљача секундарних сировина”.

Плаћање приватних патрола „Чистоћа” правда и потребом да се контејнери заштите од честих оштећења – ломљења и сече подземних џакова, која настају, како наводе, приликом крађе секундарних сировина. Осим тога, смеће се разбацује около, што нарушава изглед града који ће, подсећају, 2021. године бити европска престоница културе, и представља потенцијални извор заразе. 

Српска асоцијација рециклера је у апелу који је потписало тридесетак организација и удружења указала и на тешки социјални положај сакупљача секундарних сировина, а „Чистоћа” узвраћа подсећањем да је локална самоуправа регулисала и определила буџетска средства за помоћ социјалним случајевима. Признају још, то понекад није довољно, па суграђани помоћ у прехрањивању своје породице нађу у остацима хране из контејнера. Али ЈКП „Чистоћа” неће око тога да прави никакав проблем, јер, како кажу, органски отпад не спада у секундарне сировине које су извор прихода града.

„Чистоћа” је недавно спровела јавну набавку и закључила уговор са понуђачем (заједнички наступ две фирме) по коме ће скоро шест милиона динара бити издвојено за чување контејнера сваки дан од 16 сати до осам часова ујутро, а уговор важи девет месеци.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Стефан Стојановић
Ја не разумем: код нас се смеће не рециклира, осим онога што донесу сакупљачи секундарних сировина. На који начин се штити имовина грађана, ако тај отпад заврши на депонији. Видео сам у многим великим градовима људе који претурају по смећу и скупљају флаше, конзерве, картон. А ови овде филозофирају као транспортни лист, порекло сировине, порез и шта ти ја знам. Изгледа ми да је све ово као што код нас обично бива, да неко ко би требало нешто да ради то не ради, али не да ни ономе ко би то радио, да то ради. Једини проблем је што се ђубре разбацује око контејнера, и онда не враћа назад. То би требало кажњавати. А овима што верују да су бескућници неки бесни људи којима је све пружено, али су они на улици из обести (Вера) желим да постану бескућници, па да на својој кожи осете бригу државних институција.
Petar
Trebali su onda te sakupljace da angazuju da skupljaju za grad. Ti ljudi nam cine neverovatnu uslugu, osiguravaju da se sto vise platike, metala i kartona reciklira. Tu nije samo novac upitanju, vec zastita covekove sredine. Takodje ovako su i ti ljudi, socijalni slucajevi imali sansu da rade i zarade. To nije isto sto i socijala. Grad pravi veliku gresku, trebao je samo ukljuciti ljude koji vec rade ovaj posao jako dobro u svoj sistem i omoguciti im bolju opremu. A jos sto placaju 6 miliona za obezbedjenje, to je tek suludo.
Vera
Podrška "Čistoći" a čista je demagogija da neko nema hleba pa ode na kontejner da se najede,tim hlebom se hrane domaće životinje-uglavnom svinje.A i svakom beskućniku je dat smeštaj u odgovarajućoj ustanovi ,ali mnogi neće tako nego opet na ulicu.U Evropi nema države gde je dozvoljeno da spavaš na ulici ,u parku ,da se baviš prosjačenjem.Pozadina svega i jeste da te ljude koriste neki drugi koji se na naš račun bogate.
Bojan
Pordrška JKP-u "Čistoća", odličan potez za očuvanje imovine svih građana Novog Sada.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.