Сто педесет година Канаде
Амбасадор Канаде у Србији Филип Пинингтон са супругом Ериком организовао је пријем у својој резиденцији у Ужичкој улици поводом Дана Канаде и обележавања 150 година постојања ове земље.
Посетиоци ће моћи да виде и изложбу канадских књига преведених на српски језик у излозима Библиотеке града у сарадњи са српским издавачима. Поставку ће вечерас у 19 сати отворити амбасадор Пинингтон.
– Ми данас стварамо једну пространу и разнолику земљу, оивичену Атлантским, Пацифичким и Арктичким океаном. Земљу чије становништво одржава личне и трговинске везе са све четири стране планете. За Канађане је овај дан увек посебно узбудљив и радостан – казао је у обраћању званицама амбасадор. Он се осврнуо на чињеницу да су различитост и инклузија важне теме повезане уз век и по постојања Канаде, пре свега зато што су житељи ове државе својим различитим животним путевима и пореклом, укључујући српско, црногорско и македонско, стварали Канаду каква је она сада.
– Грађани четири британске колоније – Енглези и Французи – 1867. године нашли су станиште које је задовољило њихове различите интересе и договорили се да се уједине у Канаду. Традиција потраге нових станишта се наставља. Наша различитост одржава се у новој традицији. То укључује и канадске прве народе који су, а то не можемо да заборавимо, насељавали земљу која је постала Канада много пре него што су дошли Европљани – објаснио је Пинингтон и истакао да његова земља промовише отвореност према људима, трговини, инвестицијама, култури, иновацијама и идејама, а као пример тога навео је да је влада ангажована на промоцији једнакости мушкараца и жена.
– Дефинисање шта значи бити Канађанин у Канади је омиљена игра у нашој земљи, али нема сумње да за то постоји фундаментална дефиниција која обухвата правичност, скромност, љубазност, извините што то кажем, али такође поштовање демократије, људских права, владавине права и очекивање да ће ове вредности промовисати једна влада чија је сврха да служи грађанима, а не обрнуто – казао је амбасадор и истакао да је Канада увек била активна у свету и наставиће да има конструктивну улогу на светској сцени. То ће се, према његовој оцени, остварити у партнерствима као што је оно које већ постоји са Србијом у унапређењу мира, безбедности, развоја и људских права.
Амбасадор је у завршници свог обраћања представио младе из КУД-а „Опленац” за које је с поносом рекао да су то млади Канађани који доказују да истовремено могу бити Канађани и задржати традицију својих предака. Он је захвалио и члановима хора „Belgrade International Singers” који су интонирали химну две земље. Програм су обогатили глумци Јелена Вукићевић и Петар Кокиновић. Они су дочарали 150 чињеница о Канади за 150 секунди.
Пријему су присуствовале личности из јавног живота земље, као и амбасадори многих земаља акредитованих у Србији.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


