Понедељак, 06.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ердоган: Већина грађана Турске не жели ЕУ

Ердоган: Већина грађана Турске не жели ЕУ
Реџеп Таjип Ердоган (Фото Ројтерс)

АНКАРА - Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да ће Турска сматрати „утешним” уколико ЕУ каже да та земља не може да буде примљена у чланство, као и да је Турска способна да „стоји на својим ногама”.

Ердоган је у интервјуу за британски Би-Би-Си демантовао да је у тој земљи ухапшено 150 новинара и навео да су свега две особе са новинарским легитимацијама у затвору.

Како се наводи, та његова тврдња долази у моменту када је директору локалне организације Амнести интернешнл и још девет особа продужен притвор, а они су оптужени да су чланови „наоружане терористичке организације”, иако није наведено тачно које.

Око 160 медија је затворено, а 2.500 медијских радника отпуштено, а према Одбору за заштиту новинара Турска је највећи тамничар новинара на свету, наводи Би-Би-Си.

Све то председник Ердоган оспорава.

„Видите, ви сада говорите више од мене - имате више слободе од мене. Тренутно ми не дајете право на слободу. Радите интервју са мном, али ми не дајете прилику да говорим. Нико овде није ухапшен због новинарства, морамо да објавимо то. Опозициони новинари пишу доста увредљивих текстова о мени. То су радили и недавно, током марша (завршеног у недељу). Ти увредљиви чланци су још ту. Особе у затвору - немају звање новинара. Неки од њих су сарађивали са терористичким организацијама, неки су ухапшени због поседовања ватреног оружја, неки због уништавања и пљачке банкомата”, рекао је Ердоган.

Говорећи о члановима новинарског синдиката који су на недавно одржаном протесту узвикивали „Доста”, Ердоган је рекао да су носили новинарске ознаке, али да то нису биле званичне новинарске легитимације.

„Број ухапшених новинара није 170 као што кажете, то су лажи. То стално понављамо”, рекао је Ердоган.

Говорећи о опозицији у Турској, Ердоган је рекао да су се они инфилтрирали у правосуђе, војску, полицију и медије.

„На тај начин су организовали и покушали да изведу пуч. Радиће заједно на рушењу државе, а онда ће тражити уточиште као новинари како би се спасили. То није прихватљиво. Не бојимо се тврдњи и писања о томе”, рекао је Ердоган.

Хапшење новинара, повећало је узбуну на међународном нивоу и повећало страхове да је слобода изражавања потиснута под Ердоганом.

Та забринутост отежава кандидатуру земље за чланство у ЕУ, а Ердоган оптужује Унију да „губи време Турској”.

„Ми смо лојални нашем свету. Уколико ЕУ отворено каже 'не можемо да примимо Турску у ЕУ', то је за нас олакшавајућа околност. У том случају покренућемо наш план Б и Ц. ЕУ нам није неопходна...Опуштени смо”, рекао је Ердоган за Би-Би-Си.

Према његовим речима, већина грађана Турске и не жели ЕУ.

„Једном давно, за време мог првог мандата као премијера, Турска је била описивана као земља која је остварила тиху револуцију за време самита лидера ЕУ. Али сада, та иста ЕУ не само да нас више не позива на самите лидера ЕУ, већ и губе наше време. Таква је тренутна ситуација”, рекао је Ердоган.

Како је објаснио, већина Турака више не жели ЕУ и „верује да је њен приступ ЕУ неискрен”.

„Упркос свему овоме наставићемо да будемо искрени са ЕУ још неко време.Видећемо шта ће нам то донети”, рекао је турски председник.

Он је интервју дао Би-Би-Сију скоро годину дана након неуспелог државног удара у Турској, током којег је погинуло 260 особа.

Од тада и даље је на снази ванредна ситуација, више од 50.000 особа је ухапшено, а 140.000 отпуштено или суспендовано.

Упитан о подршци коју Турска даје Катару и томе да би тензије могле да се развију у конфликт, Ердоган је рекао да Турска није део те кризе и да жели да помогне у проналажењу решења кризе.

„Ви ме сада то питате, али зашто то не питате САД, Француску ули Енглеску. Ми нисмо део ове кризе. Напротив, у региону залива ми желимо да промовишемо дијалог и мир. Журимо да нађемо решење. Турска никада није за убијање муслимана у овом региону. Не желимо да видимо како се муслимани боре једни против других. Сити смо тога”, рекао је Ердоган.

Према његовим речима, Турска не жели да у Катару види оно што се дешава у другим земљама.

„Не желимо да видимо оно што се дешава у Јемену, или развој ситуације као у Палестини или Либији. Јасно је шта се дешава у Сирији и Ираку. Турска плаћа цену због тих питања. Ми то не желимо. Због свега тога не прихватамо ово ни за Катар”, рекао је Ердоган, јавља Би-Би-Си, преноси Танјуг.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sonja
Svako bi zeleo da bude clan EU,narocito Turci i Rusi,ali onda mali Fireri iz Ankare i Moskve ne bi mogli biti to sto su sada i zbog toga su eto spremni da zrtvuju sve svoje gradjane,a neke i da ubede kako im je ovako bolje.
Dusan T
"Уколико ЕУ отворено каже 'не можемо да примимо Турску у ЕУ', то је за нас олакшавајућа околност. " U interesu EU, ma sta to bilo, nije da vama bude lakse, nego da vas zavlace, ucenjuju necim sta nikada necete dobiti, da bi od vas izmuzli povlastice. Tako su isti ti zavlacili Vizantiju sa Unijom, pa kad je Vizantija konacno pristala, rekli su im "Dobro, hvala i dovidjenja". Na kraju je zidove Konstatinopolja branila saka Djenovljana, kao jedinih predstavnika te civilizacije. Ko sa djavolom tikve sadi o glavu mu se razbijaju.
Anabela
Vecina Turaka ne zeli u EU, a pre nekoliko godina je zelela i ako se promeni medijska slika i ponovo pocne reklamiranje prednosti koje Turska ima od clanstva u EU, ponovo ce vecina Turaka biti za EU....oko 20 milona Turaka je evropskog porekla (a vise od cetrdest miliona je neevropskog porekla...)Istambul je evropski grad, on je dragulj evropske kulture, Turska je bastinik ogromnog evropskog nasledja od anticke evropske kolevke, pa preko ranog Hriscanstva i Vizantije do uvodjenja demokratskih reformi, po uzoru na evropske.Turska je 500 godina bila prisutna i fizicki na evropskom kontinentu. Tursku je nemoguce posmatrati samo kao maloazijsku i neevropsku drzavu, Turci to znaju i to je deo njihovog identiteta, ali su uvredjeni zbog nepoverenja koje evropske drzave osecaju prema vlastima u Ankari, kao i prema turskim azijskim i islamskim tradicijama.Turci se osecaju prevarenim od EU iako tamo zivi vise miliona Turaka i vecina su tamo dobri radnici i mirni gradjani.
Sasa Trajkovic
Jasno i glasno i sasvim u svom stilu bez dlake na jeziku ili politicki uvijenih u fraza i frazice za jednokratnu upotrebu. Da ja sam Tiranin ali Ja sam pobedio, narod me je birao i cime sada mozete da me ucenjujete, prijemom u EU? Pa nije Turska Srbija pa da joj masete sargarepom uostalom niam vegeterijanac uostalom za razliku od Srbije vecina gradjana Turske NE zeli u EU a druga trecina je vec u EU .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.