Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Крагујевац – откуд шум код партнера

Крагујевац – откуд шум код партнера
Тешко до преговора (Фото Танјуг)

Догађаји у крагујевачком „Фијату“, који су свим актерима направили штету, у крајњој линији, висока су цена за све оно што, ради куповине лажног социјалног мира, није учињено на плану успостављања истинског социјалног партнерства. Одговорност за такво стање сносе сва три социјална партнера – држава, послодавци и радници, односно раднички синдикати.

Ипак, штрајк у Крагујевцу означиће прекретницу у дефинисању стратегије штрајкачке борбе, што није могуће без успостављања новог концепта и праксе демократских синдиката. Другим речима, овај штрајк представља, пре свега, вид суочавања с чињеницом да данас доминантни, преузети модел синдиката из једнопартијског система коначно мора у музеј. Наравно, то је могуће само у случају да реформа синдиката буде основа за дефинисање новог концепта и праксе партнерства сва три социјална партнера.

Центар за индустријске односе, Београд

ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Filip
FIAT je dosao u Srbiji 2010-2011 u vremenu DS na tronu vlasti, kad je EU put bio veoma ozbiljna opcija Srbije. Posto je u zadnje vrijeme EU moguce nemoguca opcija Srbije, FIAT - Chrysler korporacija ce lagano pokupiti kofere za neku novu lokaciju, koja bi mogla biti malo istocnije od Srbije. Koliko ce taj manevar "prijateljstva" kostati Srbiju, ko zna....a radnici ko radnici, kao i sindikat, Ram za slikanje Ima neTko Tko nas ceTka, kaze poslovica......
Boban Radivojevic
Skandalozan komentar pisca ovog teksta gde se poistovecuju radnici koji traze minimalac od 400EU sa ostalim akterima. Mesecna plata od 400EU je duplo manja nego u HR ili 3 puta manja nego u Sloveniji u istoj industriji. Da je Fiat mogao da nadje kvaliteniju i jeftiniju radnu snagu i jos uz subvencije sigurno da bi to i ucinio. Ovakav pritisak medija na radnike je samo deo nepravde u nasem sistemu.
Petar
Glupost, ovo je politicki strajk, i nema veze sa biloo cime napisanim.
Trifun
"...овај штрајк представља, пре свега, вид суочавања с чињеницом да данас доминантни, преузети модел синдиката из једнопартијског система коначно мора у музеј."..Dodao bih da sindikati ni priblizno ne obavljaju onu funkciju koju imaju u savremenim kapitalistickim,pravnim drzava(za sta se Srbija opredelila i cemu tezi)..Nasi sindikati su "ispoltizovani"(pod kontrolom odredjenih partija) sto je u suprotnosti sa njihovom zakonskom ulogom..Rukovodstvo nasih sindikata(u javnim preduzecima) je korumpirano primanjima,vozilima,vozacima,kabinetima i drugim privilegijama i njima su prioriteti njihovi interesi(njihove rodbine,surnjaja,svastika,kumova..),a ne radnika...Kako objasniti masovno zaposljavanje "NA LIZING" i preko tkz "OMLADINSKIH ZADRUGA" na sta SINDIKATI ni ne pokusavaju da reaguju(!?).Vlasnici tih "lizing firmi" i "omladinskih zadruga" su,uglavnom,direktori javnih preduzeca koje ih koriste.A oni na svakog zaposlenog i njegovu platu uzimaju enormne provizije...
Dj. Andjumi
Re: Trifun> Vi kažete:........Kako objasniti masovno zaposljavanje "NA LIZING" i preko tkz "OMLADINSKIH ZADRUGA" na sta SINDIKATI ni ne pokusavaju da reaguju(!?).Vlasnici tih "lizing firmi" i "omladinskih zadruga" su,uglavnom,direktori javnih preduzeca koje ih koriste....... Evo dadoste mi šlagvort, a pošto vidim da "vladate" ovom materijom imam pitanje - ko postavlja te direktore JP (recimo u poslednjih pet godina)? Drugo: Ko ima, shodno nakaradnim zakonima, direktan upliv i značajni uticaj na izbor i nadzor nad radom sindikata u njima? Onoj predhodnoj garnituri na vlasti - pretpostavljam - ne bi trebalo da zameramo jer su oni zbog ovakvih, a i mnogo većih i strateških brljotina zato i zglajznuli sa vlasti. Ovi što su ih (one bivše) šutnuli sa vlasti, podrazumeva se, imali su bolji program po svim pitanjima pa i po ovim i shodno tome dobili poverenje građana koji su imali pravo da očekuju da to i ispune i isprave brljotine predhodnih. Gde su onda rezultati? Kakav je Vaš stav?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.