Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kragujevac – otkud šum kod partnera

Kragujevac – otkud šum kod partnera
Тешко до преговора (Фото Танјуг)

Događaji u kragujevačkom „Fijatu“, koji su svim akterima napravili štetu, u krajnjoj liniji, visoka su cena za sve ono što, radi kupovine lažnog socijalnog mira, nije učinjeno na planu uspostavljanja istinskog socijalnog partnerstva. Odgovornost za takvo stanje snose sva tri socijalna partnera – država, poslodavci i radnici, odnosno radnički sindikati.

Ipak, štrajk u Kragujevcu označiće prekretnicu u definisanju strategije štrajkačke borbe, što nije moguće bez uspostavljanja novog koncepta i prakse demokratskih sindikata. Drugim rečima, ovaj štrajk predstavlja, pre svega, vid suočavanja s činjenicom da danas dominantni, preuzeti model sindikata iz jednopartijskog sistema konačno mora u muzej. Naravno, to je moguće samo u slučaju da reforma sindikata bude osnova za definisanje novog koncepta i prakse partnerstva sva tri socijalna partnera.

Centar za industrijske odnose, Beograd

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Filip
FIAT je dosao u Srbiji 2010-2011 u vremenu DS na tronu vlasti, kad je EU put bio veoma ozbiljna opcija Srbije. Posto je u zadnje vrijeme EU moguce nemoguca opcija Srbije, FIAT - Chrysler korporacija ce lagano pokupiti kofere za neku novu lokaciju, koja bi mogla biti malo istocnije od Srbije. Koliko ce taj manevar "prijateljstva" kostati Srbiju, ko zna....a radnici ko radnici, kao i sindikat, Ram za slikanje Ima neTko Tko nas ceTka, kaze poslovica......
Boban Radivojevic
Skandalozan komentar pisca ovog teksta gde se poistovecuju radnici koji traze minimalac od 400EU sa ostalim akterima. Mesecna plata od 400EU je duplo manja nego u HR ili 3 puta manja nego u Sloveniji u istoj industriji. Da je Fiat mogao da nadje kvaliteniju i jeftiniju radnu snagu i jos uz subvencije sigurno da bi to i ucinio. Ovakav pritisak medija na radnike je samo deo nepravde u nasem sistemu.
Petar
Glupost, ovo je politicki strajk, i nema veze sa biloo cime napisanim.
Trifun
"...овај штрајк представља, пре свега, вид суочавања с чињеницом да данас доминантни, преузети модел синдиката из једнопартијског система коначно мора у музеј."..Dodao bih da sindikati ni priblizno ne obavljaju onu funkciju koju imaju u savremenim kapitalistickim,pravnim drzava(za sta se Srbija opredelila i cemu tezi)..Nasi sindikati su "ispoltizovani"(pod kontrolom odredjenih partija) sto je u suprotnosti sa njihovom zakonskom ulogom..Rukovodstvo nasih sindikata(u javnim preduzecima) je korumpirano primanjima,vozilima,vozacima,kabinetima i drugim privilegijama i njima su prioriteti njihovi interesi(njihove rodbine,surnjaja,svastika,kumova..),a ne radnika...Kako objasniti masovno zaposljavanje "NA LIZING" i preko tkz "OMLADINSKIH ZADRUGA" na sta SINDIKATI ni ne pokusavaju da reaguju(!?).Vlasnici tih "lizing firmi" i "omladinskih zadruga" su,uglavnom,direktori javnih preduzeca koje ih koriste.A oni na svakog zaposlenog i njegovu platu uzimaju enormne provizije...
Dj. Andjumi
Re: Trifun> Vi kažete:........Kako objasniti masovno zaposljavanje "NA LIZING" i preko tkz "OMLADINSKIH ZADRUGA" na sta SINDIKATI ni ne pokusavaju da reaguju(!?).Vlasnici tih "lizing firmi" i "omladinskih zadruga" su,uglavnom,direktori javnih preduzeca koje ih koriste....... Evo dadoste mi šlagvort, a pošto vidim da "vladate" ovom materijom imam pitanje - ko postavlja te direktore JP (recimo u poslednjih pet godina)? Drugo: Ko ima, shodno nakaradnim zakonima, direktan upliv i značajni uticaj na izbor i nadzor nad radom sindikata u njima? Onoj predhodnoj garnituri na vlasti - pretpostavljam - ne bi trebalo da zameramo jer su oni zbog ovakvih, a i mnogo većih i strateških brljotina zato i zglajznuli sa vlasti. Ovi što su ih (one bivše) šutnuli sa vlasti, podrazumeva se, imali su bolji program po svim pitanjima pa i po ovim i shodno tome dobili poverenje građana koji su imali pravo da očekuju da to i ispune i isprave brljotine predhodnih. Gde su onda rezultati? Kakav je Vaš stav?

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.