Потпетице Вукице Микаче
Уметнички фотограф Вукица Микача отвориће сутра самосталну изложбу фотографија „На високим потпетицама” у галерији „Мина Караџић” у Лозници, на позив тамошњег Центра за културу. Биће то ретроспектива фотографија наших славних уметница и жена из јавног живота. Неки радови су већ познати љубитељима фотографије, али ће се наћи и неки нови. Ту су Светлана Бојковић, Тања Бошковић, Соња Вукићевић, Милена Дравић, Јадранка Јовановић, Оља Ивањицки, Ксенија Зечевић, Даница Максимовић...
– Кажу да је фотографија ствар тренутка, али ја особе са којима радим дуго познајем и битно је да се волимо. Можда је то кључ што добијам топле портрете који откривају све. Уз то су и документи, огледала особа са којима радим. Да нема фотографије и огледала нико од нас не би знао како изгледа – каже Вукица Микача.
Уметничку каријеру Микача је започела са 17 година, као фотограф „Политике”, где и данас објављује своје радове. Имала је велики број самосталних и колективних изложби у Београду, Сарајеву, Приштини, Берлину, Атини, Солуну, Њујорку... Слободни је уметник. Добила је велики број награда за своје фотографије: плакета Фото савеза Југославије, откупне награде Народног музеја у Београду... Редовни је учесник Мајског салона, Интернационалног тријенала позоришне фотографије „Стеријино позорје” у Новом Саду, бијенала сценског дизајна „YUSTAT” у Београду. Члан је УЛУПУДС-а, боравила је на више студијских путовања у Берлину, Амстердаму и другим градовима. Њени радови чувају се у Музеју примењене уметности и Музеју позоришне уметности Србије у Београду. Инспирацију у радовима Вукице Микаче пронашао је и песник Зоран Богнар поклонивши јој песму. Песникиња Јасмина Холбус посветила јој је збирку „Слагалица”.
– Волим да радим портрете, али ме опчињава и колективни чин стварања позоришне представе. Зато сам 13 година провела у Атељеу 212, сада сам у Позоришту „Бошко Буха”, али пратим и рад осталих позоришта. Много сам фотографисала представе Јагоша Марковића, јер осећам ту његову емоцију, али и Милана Караџића, Љубомира Муција Драшкића... Определила сам се за рад са уметницима и посветила се борби за квалитет. Зато имам страхове да ћу једног дана завршити на контејнеру, јер су комерцијала и профит далеко од мене – каже Вукица Микача.
Током каријере Микача је портретисала преко 3.000 људи, а посебно се издвојио портрет Љубе Тадића, који је протеклих дана овенчан Златном плакетом Фото савеза Србије који је представљен на изложби „Мушкарци у очима жена” у галерији „Византија” у Београду. Међу Микачиним радовима издвајају се и портрети Иване и Стеве Жигона, Тање Бошковић, Петра Краља, Воје Брајовића... Бележила је и бележи са несмањеним жаром лица Мире Ступице, Олге Јанчић, Срђана Вукчевића, Ђурђије Цветић, Радета Шербеџије, Мире Бањац, Бисерке Цвејић, Радмиле Живковић...
– Многи ме питају одакле ми још тај жар, зар се нисам уморила? Нисам јер су то људи велике енергије, искуства и дивних прича из којих се напајам. Привилегија је пити кафу са Миром Ступицом. Понекад, ипак, морам да се осамим. С обзиром на то да немам свој простор за прикупљање енергије, побегнем на море и бележим мртву природу – објашњава Микача.
Вукицу Микачу са апаратом у руци срећемо на пробама, премијерама... Радо виђен гост у сваком позоришту, не само због добре фотографије, већ и због тога што је искрено посвећена послу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


