За основце бесплатан превоз
Престоница је ове јесени постала богатија за готово 17.200 ђака првака. Али, док је почетак школе ново и углавном занимљиво искуство за малишане, за њихове родитеље то је и важан новчани издатак. Ставка о којој као и претходних година маме и тате не морају да размишљају јесте превоз јер за новопечене основце вађење првог „бусплуса” je бесплатно. Ове картице могу се извадити у „Београђанки”, „Старом Меркатору” и „Темпу” (Ада, Нови Београд и Вилине воде).
– Право на бесплатан превоз имају ученици основних школа до 17 година и ђаци који похађају основне школе за образовање ученика са сметњама у развоју до 19 година.
За малолетне је потребна фотокопија пасоша или здравствене књижице, књижице или извода из матичне књиге рођених (оригинал на увид), а за пунолетне фотокопија личне карте (оригинал на увид) – објашњавају у „Бус плусу” додајући да је потребно да ученици са пребивалиштем у Београду доставе и потврду о похађању верификоване основне школе на територији Србије или потврду о похађању иностране школе са испоставом у нашој престоници.
– Потврда мора да буде на српском или енглеском или преведена на српски код судског тумача. За ученике са пребивалиштем ван Београда потребна је и потврда о похађању верификоване основне школе на територији главног града – напомињу у „Бус плусу”. Из ове компаније подсећају да ученици нову картицу могу да изваде било када или да продуже постојећу, што се такође не плаћа.
Ова картица важи до завршетка основног школовања и њој се не продужује рок важења. Уколико ђак изгуби картицу или је оштети, за поновно издавање неопходно је да поднесе идентичну документацију. И приликом првог вађења и поновног, са малолетним учеником мора да буде један родитељ или старатељ.
И ученици средњих школа и студенти до 26 година за нову картицу у зависности од година и територијалне припадности, треба да поднесу иста документа као и основци. Али, њихове картице важе три године.
Они немају право на бесплатан, него на повлашћени превоз (цена зависи од зоне) и њихове картице се продужавају. За прву зону, коју и користи највећи број ђака и академаца, месечно је потребно 1.120 динара. Средњошколци могу да допуне постојећу картицу за школску 2016/17. још само за септембар, а студенти за септембар и октобар.
– За продужење важења картице, средњошколци би требало да доставе потврду из школе. Ако ваде нову картицу, плаћају и 250 динара. Препоручујемо им да важење картице продуже чим добију потврду из школе, односно факултета, како не би чекали крајњи рок – подсећају из „Бус плуса”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


