Путеви спајају Србе с две стране Дрине
Према извештајима агенција
Србија ће до краја ове и почетком следеће године имати хиљаду километара ауто-путева по чему ће бити прва у региону. То је изјавио председник Александар Вучић, који је с председником Републике Српске присуствовао свечаности отварања деонице ауто-пута „9. јануар” у Лакташима у РС.
У присуству бројних грађана, деоница дужине десет километара која води до Друговића, отворена је дефилеом аутомобила са заставама Србије и РС. Вучић је том приликом истакао да Србија жели добре односе и с Бошњацима и с Хрватима, као и да поштује интегритет БиХ, али и да „волимо Републику Српску и то не кријемо”.
„Колико у Српској воле Србију, тако исто народ у Србији воли РС”, нагласио је Вучић.
Истичући да путеви који се граде спајају Србе с две стране Дрине, као и Србију и РС с другим народима, он је оценио да њихова изградња доноси послове за младе људе. „Сваки километар ауто-пута је освајање нове цивилизације. Без путева неће бити посла, радних места нити живота на огњиштима које су нам оставили очеви и дедови”, поручио је Вучић.
Он је најавио да ће Србија „брже него што се очекује” изградити деоницу ауто-пута до Бијељине, као и да ће помоћи општинама у РС, али и онима у БиХ које су насељене претежно српским живљем, попут Гламоча, Дрвара и Грахова. То ће бити могуће јер је, како је објаснио, наша земља прошла кроз тешке реформе које су дале резултате и сада може да помогне и РС, и БиХ, и свима којима је помоћ потребна.
Наводећи да у РС с поносом говоре да ће до краја године имати сто километара ауто-пута, Вучић је истакао да ће Србија до краја ове и почетком следеће године имати хиљаду километара. „А заостајали смо за Хрватском готово двоструко”, рекао је Вучић и додао да је то резултат вредног рада и испуњених задатака и циљева.
Одговарајући на новинарско питање да ли је под притисцима странаца да утиче на председника РС Милорада Додика, Вучић је казао да никада не врши притиске ни на кога.
„Никад не вршим притиске ни на кога, ваљда зато што сам неретко био изложен различитим притисцима”, рекао је председник Србије, а преноси Танјуг.
Оцењујући да сарадња Србије и РС „није никада била боља”, Милорад Додик је указао да су власти „опредељене око развојних пројеката”. Он је рекао да РС гради ауто-путеве и „иде својим путем” који „треба да обезбеди будућност за своју децу”. Додик је најавио да ће се градња ауто-путева у РС наставити и да ће се за део до границе са Србијом тражити помоћ од Вучића. „Молимо Србију да нам ту помогне, да уђемо у Србију без граница и задржавања”, рекао је Додик, преноси Бета.
Подсећајући да су неки хтели да зауставе изградњу говорећи да није време, он је додао „да смо поручили да је баш сада време и нисмо стали у остварењу циља”.
За Србију је посета Ердогана изузетно значајна
Лакташи - Посета турског председника Реџепа Тајипа Ердогана Србији изузетно је значајна и очекујем да се односи између две земље, пре свега економски, развијају у добром смеру, рекао је председник Србије Александара Вучић.
Изузетно је важно, додао је, што ћемо моћи да извозимо 5.000 тона говеђег меса без царине у Турску.
„Царине на то и на извоз сунцокретовог уља су углавном износиле између 50 и 120 досто. Зато је то од великог значаја и наставићемо да развијамо ту сарадњу”, рекао је председник Србије одговарајући на питање новинара шта очекује од посете Ердогана, који у Србију долази 10. октобра.
Вучић је напоменуо да је важно да имамо и политичку стабилност у односима са Турском, те подсетио да сутра у дводневну посету Србији долази председник Грчке Прокопис Павлопулос, а да он дан након тога путује на састанак с премијерима Бугарске, Румуније и Грчке.
„Гледамо да у региону држимо што је могуће ближе односе. Не можете увек да будете одговорни за оно што се збива око вас и не знам шта да казем на то када нас неко осуђује зато што се супротстављамо томе да су Срби били агресори, а ваљда би требало да заборавимо Јасеновац, Јадовно, Пребиловце... Некоме је ваљда све дозвољено, а некоме ништа”, приметио је Вучић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


