Холдинг купио објекте „Крушик акумулатора”
Ваљево – На недавној лицитацији у Привредном суду у Ваљеву Холдинг корпорација „Крушик” је за нешто више од 70 милиона динара купила два објекта „Крушик акумулатора”, фирме лоциране у кругу Холдинга која је приватизована пре нешто више од деценије, а потом се гушила и угушила у дуговима... Овом куповином некретнина, претходним прибављањем машина „Крушик акумулатора” и преузимањем некадашњих радника тог предузећа, Холдинг је створио услове да под својим окриљем настави са производњом акумулатора.
Према речима Младена Петковића, директора ХК „Крушик”, лицитација за објекте „Акумулатора” расписана је на основу хипотеке коју је над њима имао Фонд за развој Републике Србије, чији кредит од пре неколико година ваљевски произвођач акумулатора није успео да врати. Холдинг је један објекат пазарио за 21,2, а други за 51,8 милиона динара.
Претходно, Холдинг је преузео машине на основу два уговора о поравнању дугова „Акумулатора”, један према ХК „Крушик”, други према Јавном комуналном предузећу „Водовод Ваљево”. Део машина Холдинг је преузео директно, део од ваљевског „Водовода” коме је платио дуг уместо „Акумулатора”. Некадашње раднике „Крушик акумулатора”, њих преосталих нешто преко 70 који су три године били без посла и зарада, у октобру 2015. такође је преузео Холдинг, распоредио их у своје различите погоне, да би од марта 2016. под својим окриљем формирао радну јединицу „Фабрика акумулатора” и почео производњу батерија.
– Преузимањем радника, машина и овом последњом фазом, куповином објеката, ми смо практично комплетирали производњу која сада може нормално да се одвија. То је и до сада чињено, али у неусловним просторијама, а сада смо добили и адекватне објекте за производњу. Купљена је комплетна имовина и преузети су радници „Крушик акумулатора”, производња се одвија у саставу Холдинга – потврдио је Младен Петковић. „Крушик” већ увелико ради акумулаторе за Војску Србије, актуелни су послови за Железнице Црне Горе, раније је већ одрађен посао за хрватске железнице, у Србији им је робу наручио обреновачки ТЕНТ... Другим речима „Крушикови” акумулатори, сада под окриљем државног предузећа, поново се враћају на тржиште старим и новим купцима.
– Није овде у питању само економски ефекат посла са акумулаторима. Важнија је чињеница да управљамо фабриком која је од стратешког интереса за земљу. Од изузетног је значаја за Министарство одбране, наменску индустрију и друге субјекте то што смо очували производњу акумулатора – истиче директор „Крушика” Младен Петковић. „Крушик акумулатори” су приватизовани 2007, уговор о продаји нешто преко 87 одсто капитала ваљевске фирме закључен је почетком маја те године између Агенције за приватизацију и купца „Еуро Балкан корпорејшн” из Београда, дела кипарске компаније „Аргонаутс консултантс лимитид”. Купопродајна цена је била 57 милиона динара, уз обавезу инвестиционог улагања у износу од нешто преко два милиона динара. Фирма је у почетку солидно радила, али је релативно брзо почела да запада у дугове, зараде запослених и обавезе према држави и добављачима нису редовно исплаћиване, уследили су штрајкови, откази, дубока криза која је пре неколико година кулминирала потпуним прекидом производње и силним судским поступцима...
Потезима које је Холдинг „Крушик” повукао у последње две године сачувана је производња акумулатора у Ваљеву.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


