Сплав плута до Стразбура
Зрењанин – После трогодишње борбе угоститељ Никола Новаковић почео је конкретно да остварује намеру да на најлепшој градској воденој површини подигне сплав, по угледу на атрактивне престоничке кафане на води. Радови увелико теку, али не сплашњава ни противљење грађана који све више коментаришу да је реч о неугледном објекту који нарушава цео амбијент. Мада су грађани већ изгубили парницу пред судом, појединци најављују тужбу Европском суду за људска права у Стразбуру.
После трогодишњег прегањања са грађанима oближњег насеља Мала Америка, инвеститор је почео градњу сплава, а према тврдњама многих од њих и почетак радова показује да је револт грађана био оправдан, јер се већ приговара да је нова грађевина у води рогобатна и непримерена околини. Грађани су протестовали протеклих година и спречавали градњу кафане на води, али је парницу пред судом добио Новаковић. Педесетак грађана изгубило је спор и они су морали да плате судске трошкове, а угоститељ је најавио и тужбу суду због, како је истицао, изгубљене добити зато што је за неколико година одложен почетак рада објекта чијим радом би, како је планирао, остварио позамашну зараду.
Интересантно да је ЈВП „Воде Војводине“ који газдује језером на суду држало страну инвеститору, што је међу грађанима лоше одјекнуло. Наиме, тумачи се да би ЈВП морао другачије да се односи према језеру као природном добру и да га по сваку цену заштити, а не да га излаже ризику загађивања. Тим пре што су сва три језера, близу центра града, у ланцу такозване Бегејске петље, у доста лошем стању, да им се обале зарушавају и да је потребан знатан новац за одржавање. Међутим, изгледа да „Воде Војводине” за то не маре, с обзиром на то да су језера уступљена граду Зрењанину на одржавање.
У спорењу око сплава грађани нису указивали само на опасност од даљег загађивања језера, него и на чињеницу да је на овом простору највећа концентрација просветних и образовних установа за младе. У међувремену су почели да из „Вода Војводине” реагују на други начин, па су протестовали што се у подизању сплава не поштује законска процедура. Како је тврдио директор ЈВП, инвеститор није пријавио извођење радова како би они могли да се контролишу. Без обзира на све, Никола Новаковић тврди да има све дозволе и да неће прекидати радове и подвлачи да су му неодговорни грађани већ нанели много штете, јер су силом спречавали да започне радове на сплаву.
Грађани окупљени у иницијативу „Стоп сплавовима“, који су спречили угоститеља да оствари своју намеру, а затим изгубили судски спор против њега и „Вода Војводине“, не крију да ће наставити да „загорчавају живот“, како истичу, узурпаторима јавног простора. Правду ће потражити на суду у Стразбуру, уверени да неко ипак може да спречи еколошки геноцид у Зрењанину. У међувремену, Новаковић је тужио више од 40 грађана, који су учествовали у спору, за накнаду штете и изгубљену добит у периоду од 24. новембра 2014. године до 9. фебруара ове године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


