Поново пршти „Ледена шума”
Нови Сад – Дунавски парк у центру Новог Сада данима, већ од првог сумрака, сија хиљадама украсних лампица. Отворена је манифестације „Ледена шума” . Клизање под отвореним небом, леденом стазом око романтичног језерцета у парку, поново jе главна атракција. Све до краја јануара ту ће се налазити и наткривено клизалиште, ресторан и више трговачких и занатлијских тезги – кућица, такозвани Снежни град.
Прошле зиме је скоро двеста хиљада људи прошло кроз Дунавски парк, када је манифестација одржана први пут. Више десетина хиљада посетилаца је користило клизалишта. Износећи недавно ове податке, члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић није прецизирао колико је то „више десетина хиљада” људи са клизаљкама. Није посебно вагао шта манифестација значи за град, а шта за приватног организатора који је дотиран из буџета Новог Сада, али наплаћује улазнице за клизалиште, с изузетком преподневне смене за децу.
„Мислим да смо успели да у Новом Саду имамо туристичку понуду која траје 12 месеци, а сигурно је да су ове зимске манифестације доста допринеле томе”, оценио је Радојевић.
Због „двоструког” захватања – једном из буџета, други пут из џепа грађана за улаз на клизалише, „Ледена шума” је са градском влашћу већ прошла „кроз топлог зеца” у политичкој јавности. Прштало је и овог пута због тога што је Дунавски парк споменик природе под заштитом државе: критичари, наиме, сматрају да се постављањем грађевинских конструкција, због зимске забаве и приватног профита, угрожава зелена оаза.
Демократска странка у Новом Саду тврди да се крши Закон о заштити природе, Правилник о унутрашњем реду и чуварској служби споменика природе, Уредба о заштити Дунавског парка и други републички прописи, као и градска одлука о накнадама за коришћење заштићеног споменика природе. Кажу, градска власт ће и ове зиме грађанима „отети Дунавски парк”.
Владајући напредњаци су очекивали да демократе примедбе упуте надлежним инспекцијама и правосудним органима. „Међутим, демократе за тако нешто по обичају немају ваљане аргументе”, кажу у градском одбору Српске напредне странке.
Дунавским парком управља јавно-комунално предузеће „Градско зеленило”, одакле су поручили да су дозволу за коришћење парка дали јер су испуњени сви услови за заштиту зеленила и парковског мобилијара.
Занимљиво је да се око ове заштите сада брине Нафтна индустрија Србије која организатору „Ледене шуме” даје 4,2 милиона динара за ревитализацију зелених површина, постављање ограде око језерца и маркирање значајних биљних врста у Дунавском парку. НИС је тај пројекат, на конкурсу „Заједници заједно 2017”, изабрао као један од четири која ће финансирати у Новом Саду, а који укупно коштају 15 милиона.
Клизалиште је финансирано из буџета Новог Сада – ове године са 9,1 милион динара, по два јавна конкурса – за манифестације у култури (3,8 милиона) и у области привреде (5,3 милиона). Лане, пак, колико је познато, новац је стигао само по конкурсу за културу, тада 5,8 милиона динара.
Летос, између два конкурса, организатор је променио назив удружења: „Кварт медија” је избрисан из регистра, а уписана је „Ледена шума”. Нови је и заступник – Милан Тешановић, уместо Тање Цветков у коју је ДС својевремено упирао прст као у „супругу утицајног функционера владајуће странке”.
Пре њих, једно време током 2016. године, удружење је заступао Радослав Крунић, и тада и данас в. д. директора ЈП Национални парк „Фрушка гора”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


