Четвртак, 16.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Америка мења стратегију у Сирији

Америка мења стратегију у Сирији
Фото АП

ВАШИНГТОН - САД се спремају да промене свој приступ Сирији и обећавају помоћ у обнови након пораза Исламске државе и њеног самопроглашеног калифата.

Снаге потпомогнуте САД ослободиле су град Раку у октобру, а од тада се Сиријске демократске снаге фокусирају на уништавање остатака Исламске државе, преноси „Глас Америке”.

Секретар за одбрану САД Џејмс Матис рекао је да је време да се ситуација „полако доводи у нормалу”.

„Променићемо досадашњи приступ освајања терена и видећете више америчких дипломата у Сирији. Тамо има много међународног новца којим треба правилно управљати и спречити да не заврши у погрешним рукама”, рекао је Матис у Пентагону, али није прецизирао када би дипломате тамо могле да стигну.

Како се наводи, око 2.000 америчких трупа остаће у Сирији и обезбеђивати дипломате и цивиле, али и помагати да се ухвате преостали борци Исламске државе.

Остаје отворено питање како ће тећи иницијални опоравак земље, с обзиром на то да је велики део Сирије и даље под контролом снага Башара ал Асада, којег подржава Русија.(Танјуг)

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan Arezina
Није велики део Сирије под контролом снага легитимне власти него је мали део још под контролом криминалаца подржаних од Америке и НАТО. Али полако доћи ће и они на ред.
Jimmy
Sta bio si na terenu pa znas da Amerikanci podrzavaju teroriste, ili citas lose sklopljenu propagadnu iz Kremlja?
Petar Ilic
Za mene je pravo pitanje gde oni idu i sta ce biti sa njima. Za lokalno stanovnistvo, kao sto se vidi iz BBC clanka, je jedino vazno da oni samo odu od njih, nije ih briga gde. Za Amerikance je verovatno vazno da odu sa teritorije koju njihovi klijenti kontrolisu, a ako odu na teritoriju koju kontroise Asad utoliko bolje. Neka se on i njegovi prijatelji bakcu sa njima. Teroristi evropskog porekla verovatno ce pokusati pomou krijumcara da se vrate u svoje maticne zemlje, na zadovoljstvo Turaka i arapskih zemalja. Njih niko ne zeli u svojoj zemlji. Ali ako odu u svoje zemlje i tamo prave probleme za Muslimane Evropa ce samo dobiti ono sto je i zasluzila.
Драган
Америку нико није позвао да окупира суверену државу.Она нема ни одобрењеСБУН!Она по кратком поступку треба да престане да се меша у унутрашње послове суверене државе. Доста је терора једне државе као што је САД!
Petar Ilic
Zar tako funkcionise ovaj svet? Suverenu drzavu niko ne sme da napadne jer je suverena? Pa napadac jos i mora da ima odobrenje od UN ako zeli da je napadne. Sa koje planete ste to pali na ovu? Ima li u vasoj glavi neko znanje koje ima veze sa stvanoscu zivota na ovoj planeti?
Šone
Najveća demokratija na svijetu poništava sva demokratska pravila i zakone. Oni će jednoj suverenoj zemlji komandovati sta i kako. Sramno...
Grigorije Sahinic
Dok je pod pritiskom neoborivih dokaza (snimci britanskog BBCa) Pentagon morao da prizna da je americka vojska izvlacila teroriste iz Rake.
Petar Ilic
Voleo bih da citam novine koje ne lazu i kojima mogu da verujem. Vi ne verujete BBC-ju. OK. Ni ja im sve i uvek ne verujem, ali nikako ne mogu da nadjem neke novine kojima sve i uvek mogu da verujem. Znate li vas dvojica za takve novine? Kojim novinama vi verujete? Ili mislite da ja vama treba da verujem zato sto ste vi neverovatno posteni i pametni i sto ste iz nekih meni nepoznatih izvora neverovatno dobro obavesteni? Ili zbog toga sto vas je majka tako pametne i postene rodila da vama ne trebaju nikakve novine da citate da biste znali svi istine ovog sveta?
Lazi (Pri)Kazi
Ne veruje se BBC-u jer se videlo koliko su lose izvestavali zadnjih par decenija pa i pocetkom Siriske krize. Secam se da su sve zapadne Novinske agencije (i BBC) izvestavale kako Sirijska grupa boraca za demokratiju pokusava oruzijem da oslobodi narod u Siriji (sto od srca zelim da se naoruzana grupa pojavi i u UK) , a Ameri su se koliko se secam najbrze do sad usaglasili da bombarduju jednu suverenu drzavu zbog neke gluposti, potom su Kinezi i Rusi stavili veto, i nije bilo nikakve pomoci umerenim opozicionarima pa su ih razbucale regularne vladine snage. Umerena opozicija postaje teroristicka(tako su ih nazvali Z.mediji i BBC) kada ti borci umerene opozicije zarobe novinare iz raznih zemalja. Sve ostalo je istorija... ;)
Прикажи још одговора

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.