Среда, 01.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Додик: Циљ је већа самосталност Републике Српске

Додик: Циљ је већа самосталност Републике Српске
Милорад Додик председник Републике Српске (Фото Танјуг)

Република Српска данас обележава 26. годишницу постојања, а председник Српске Милорад Додик каже да је циљ што већа самосталност РС, што је, како каже, легитиман политички циљ.

„Са друге стране циљ БиХ, односно Бошњаци са странцима желе да је учине што више централизованом и унитаризованом земљом. То су два неспојива концепта”, рекао је Додик за РТС.

Како каже РС само тражи да се испоштује њена уставна позиција, а у Уставу пише да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа, те да Срби у РС желе да се изборе за права добијена Дејтонским споразумом.

Упитан да ли се конфликти у БиХ могу решавати без посредовања Београда и Загреба он је рекао да РС са Београдом има одличну сарадњу и разумевање.

„Став Београда је да поштује Дејтонски споразум и територијални интегритет БиХ, али Београд никада не пропушта прилику да каже да Србија воли РС и да је чува у оном делу како је предвиђено Дејтонским споразумом”, нагласио је Додик.

Додао је да Хрватска у процесу придруживања ЕУ занемарила интересе Хрвата у БиХ и да су они изгубили много права и аутономију добијену Дејтоном.

„Сада видимо промену да је Хрватска као чланица ЕУ све гласнија у заштити Хрвата у Федерацији БиХ”, каже Додик.

Упитан да ли ће бити кандидат за српског члана председништва БиХ он је рекао да је рано о томе говорити посебно у празничним данима, али да постоји могућност да се и то деси.

„Бићу стално у функцији РС и када будем у политици и ван ње. Када будем ван политике формираћу невладину организацију која ће се бавити осамостаљењем РС”, закључио је он. (Танјуг)

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikola Vasic
Нашој браћи у Републици Српској нека је срећан данашњи празник, Дан Републике Српске!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.