Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Концерт вољеној српској земљи

Концерт вољеној српској земљи
Јапанска група „ЈапаЛкан” на сцени УК „Вук Стефановић Караџић” (Фото: Мики Величковић)

Јапанска уметница на хармоници била је задужена да разгали публику у дупке пуној сали Установе културе „Вук Стефановић Караџић”. Колаж традиционалних српских мелодија хармоникашица је свирала с лакоћом, као да јој је за срце прирасла свака композиција. То се могло рећи и за остале чланове групе „ЈапаЛкан”, коју предводи Наоки Хишинума, фронтмен и главни вокал састава, а свира и трубу, тубу и флугелхорн.

Већ са првим тактовима познатих мелодија „Месечина”, „Ајде, Јано” и „Нишка бања” Јапанци су  побрали симпатије Београђана. Како и не би кад су им се обраћали са сцене емотивно и искрено и то на српском језику на коме су и певали. И програм су насловили пријатељски „Српски концерт – вољеној српској земљи”. Посетиоци су узвраћали поздравима и аплаузима. Из масе се чуло „Одлични сте”, „Свака част” и „Бравооо, бравооо”, а после концерта стигла је готово хорска оцена „Уживали смо”.

Ово је први концерт који је у Србији одржао „ЈапаЛкан”, познат по неговању балканског мелоса и извођењу музике са наших простора. Програм је приређен захваљујући јапанској амбасади и компанији „Јапан тобако интернешнал”.

„ЈапаЛкан” је основао Хишинума 2014. године са професионалним музичарима. Захваљујући својим јединственим извођењима, познати су широм Јапана. Свој назив група дугује појмовима „Јапан” и „Балкан” и они су симболично спојени, чиме уметници шаљу поруку разумевања и пријатељства двеју култура, наглашавајући да музичка уметност не познаје границе. Хишинума наступа и са светски познатим оркестром „Шибуса ширазу”, са којим је обишао велики број европских држава, али је први пут синоћ гостовао у Србији.

Група „ЈапаЛкан” објавила је 2015. године албум под називом „’Ајде! ’Ајде! ’Ајде!”, а прошле године мини албум „Месечина”. На њиховом репертоару налазе се неке од најпознатијих српских традиционалних нумера.

Због великог интересовања, група ће одржати концерт у суботу у 19 часова у Центру за културу и образовање  „Раковица”.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

n ercegovac
Ovo bi moglo da funkcioniše i u suprotnom smeru: dovoljno bi bilo da se neko u Srbiji zainteresuje za japansku enka muziku.
Raca Milosavljevic
... neka su zivi i zdravi ... hvala im za tu ljubav i postovanje ...a nase postovanje i postovanje grada Beograda? ... neka nam je Bog na pomoci ...
Драган
Требала им је држава бесплатно дати простор у Сава центру да тамо одрже концерт. Ми не поштујемо оне који нас поштују, него у наше репрезентативне сале доводимо певаче из хрватске који су пљували по Србима и Србији.
Зорица Аврамовић
Велико хвала дивним јапанским уметницима! Проносе славу српске музике, јединствене лепоте, осећајности и милозвучја, широм Европе и света! Надам се да ће национална то и да прикаже...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.