Електронска клопка за имаме
У мрежи свеобухватног надзора која би, већ од почетка овог лета, требало да обухвати и обавије све и свја на територији Немачке – у име одбране од растуће опасности која прети од разних видова тероризма – обрешће се и предводници молитвених обреда муслиманских верника, имами.
Закон савезне криминалистичке службе Немачке – такозвани БКА-закон који би требало да оправда низ специјалних, широких овлашћења у борби безбедносних служби против тероризма – у начелу је договорен минулог уторка, односно усклађен између министара унутрашњих послова Волфганга Шојблеа и министра правосуђа Бригите Циприс. После „консултационог представљања” опуномоћеним представницима покрајина требало би да буде послат Бундестагу на усвајање. Каже се да ће носити назнаку „хитно”, тако да би био изгласан пре почетка летње пленарне паузе.
БКА-законом налаже се, донекле индиректно, али практично изричито, надзор над муслиманским свештеницима. Од прислушкивања телефонских разговора до прегледа електронских садржаја њихових компјутера. Без претходног упозорења, без овлашћења надлежног суда. У пасусу који се односи на изузимање припадника одређених занимања из клаузуле о дозвољеном надзору, дакле на представнике политичких странака, адвокате, новинаре и, наравно, на свештенике, истакнуто је: „Право на чување тајни, односно њихово право да се не одазову позиву безбедносних органа на сведочење (Zeugnisverweigerungsrecht), не важи ако је о имамима, односно о муслиманским свештеницима реч.
У образложењу оваквог регулатива надлежни су покушали да смире бујицу страсних полемика. Истакли су да нема недоумице са правне тачке гледишта о исправности формулације. Указано је на то да муслиманске и исламске заједнице у Немачкој до данас не уживају статус признатих верских заједница, да је њихов правни положај регулисан законом о слободи удруживања грађана. Практично, муслиманске верске заједнице имају статус сличан певачким, спортским, културним друштвима...
На протестну кампању – коју је овим поводом наметнуо Централни савет муслимана у Немачкој (њихов председавајући Ејуп Келер тврди да је реч о дискриминацији припадника једне од највећих светских верских заједница) – лаконски је одговорио, или долио уље на ватру, демохришћански стручњак за унутрашњополитичка питања, и питомац језуитских ментора Волфганг Босбах: „Сваком у овој држави може да падне на памет да се самовољно и произвољно самоунапреди у свештеника... То је демократија... Ипак, не полаже свако право на привилегије (у смислу овог закона), само зато што је сам себи прикачио свештеничку титулу.”
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


