Умро Харадин Бала, једини припадник ОВК осуђен у Хагу
ПРИШТИНА - Једини припадник такозване ОВК кога је Хашки суд осудио за ратне злочине, Харадин Бала (60), преминуо је у својој кући недалеко од Глоговца, преноси Коха диторе.
Он је 2005. године осуђен на 13 година затвора због мучења, окрутног поступања и убиства затвореника у логору Лапушник 1998. и 1999. године, а утврђено је да је лично учествовао у убиству деветорице и мучењу једног затвореника.
После одслужене две трећине казне, у затвору у Француској, 2103. године пуштен је на привремену слободу. (Танјуг)
Посланици Српске листе у знак протеста напустили седницу
ПРИШТИНА - Посланици Српске листе су у знак протеста напустили седницу покрајинског парламента, након што су били жртве невиђене политичке подвале, јер су, због искљученог превода, остали у сали у тренутку када је косовска скупштина одавала пошту преминулом терористи и ратном злочинцу.
„Несхватљиво је да у Европи данас једна институција, која се очигледно лажно представља као демократска, одаје почаст ратном злочинцу и терористи, као што је срамно и извргавати демократију руглу и посланике једне посланичке групе на превару задржати у сали ускраћивањем превода”, саопштио је Посланички клуб Српска листа.
Посланици Српске листе, како се наводи, никада неће одавати пошту убицама српских очева, мајки и деце, а да смо данас били информисани о намери скупштинског руководства, веома би смо експлицитно и громогласно изразили свој протест и спречили овакав јавни шамар српском народу и поновно убијање српских жртава.
Наши посланици су, наравно, пошто су схватили шта се догодило, демонстративно напустили седницу парламента, а то су учинили и новинари српских редакција, којима такође није било омогућено да на свом језику прате дешавања у сали, каже се у саопштењу.
„Јасно нам је да овде није реч о пукој дискриминацији ускраћивањем уставно гарантоване равноправности српског језика, иако је и она евидентна на сваком кораку, већ да смо били сведоци једне примитивне политичке диверзије која је за циљ имала вређање српског народа и његових политичких представника”, нагласила је Српска листа.
У саопштењу са истиче да се Српска листа неће враћати на седницу парламента док се не реши питање начина рада у парламенту и односа према изабраним представницима Срба, не само због ускраћеног превода, већ због односа према нашем народу и његовим жртвама.
„Подсећамо да наша конструктивност није безусловна и да наше учешће у политичком животу има смисла само уколико постоји општа воља да се на Косову и Метохији граде демократске институције, уместо што се извргавају руглу и унижавају”, навео је у саопштењу Посланички клуб Српска листа. (Танјуг)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


