Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
КОРЗИКАНСКЕ ПРИЧЕ О НАПОЛЕОНУ

Купање у колоњској води

 Купање у колоњској води
(Фото М. Радошевић)

Специјално за „Политику”
Корзика – Шта све човек треба да уради, да прочита, отпутује, види, па да се ослободи лажних клишеа! Чини се просечно образованом човеку да готово све зна о – Наполеону! Онда се испостави да је био у заблуди. Прва и највећа јесте да је чувени војсковођа и император био – низак. Можда, за данашње појмове кошаркашких двометраша.

У једној блиц-анкети на чартер-лету Београд–Ајачио, колико је био висок Наполеон, деведесет одсто је одговорило: „Па кажу низак као Наполеон, не виши од метар и по”. Нетачно. Лекари су аутопсијом његовог тела утврдили све детаље, па тако и висину 1,68. Волео је и да га сликари овековече на белом коњу, поред изузетно високих гардиста! Отуда и утисак о његовом ниском расту.

Наполеонова родна кућа је узбудљив сусрет са духом породице Бонапарте. Најславнији император био је друго од осморо деце. Крштен је као Набулионе. Чим је одрастао променио је ово корзиканско име.

Корзиканци га не воле, иако се „ките његовим перјем”. Наиме, он је ту само рођен и никад се није враћао градећи своју узбудљиву каријеру која је за собом оставила на милионе мртвих Европљана.

Када је потучен у бици код Ватерлоа 1815, прича се да је лорд Велингтон који је командовао војском енглеско-пруске коалиције, сазнао да је Наполеон имао страх од – мачака. Наредио је уочи битке код Ватерлоа, да се похвата што више ових животиња и стави у прве редове. Када је сазнао за тај „фронт мачака” Наполеона је спопала таква паника која је између осталог припомогла да га потуку до ногу и затим депортују на далеко острвце на југу Африке, на Свету Јелену на којој је умро у 52. години.

Ипак, овај геније међу војсковођама, победник више од 40 битака, био је слаб и на жене. Његове велике љубави према креолки Жозефини и Пољакињи Марији Валевској толико су пута екранизоване и романсиране. Жозефина је волела да остаје уз своје љубавнике, не желећи да прати Наполеона у његовим походима. Отуда и наводно његова чувена реченица упућена Жозефини: „Стижем за три дана, не купај се!” Још један лажни клише, јер истина је да је волео да га купају у колоњској води, и наручивао месечно више од сто литара поливајући се по глави и раменима!

Колоњску воду, по аутентичној рецептури императора, док је проводио последње дане у изгнанству на Светој Јелени, нашли смо у његовој родној кући. Зелено златна кутија (императорске боје) са флашицом од 100 милилитара а уз њу упакована и „прскалица” ако желите да имате спреј. Куповини нисам одолела. У сертификату да је реч о оригиналној рецептури, сазнајемо да је по жељи Наполеона, његов верни слуга сакупио биље и произвео мирис који је он љубоморно чувао у бочицама скривеним у чизмама. Тај мирис и оригинал рецепта се данас налази у Осмотеци, јединственом Музеју мириса и парфема крај Версаја.

Наполеон је користио Фаринину колоњску воду сачињену од уља лимуна, бергамона, наранџе, мандарине, лимете, кедра, грејпа и разних биљака.

У хотелској соби, „окупала” сам се у облаку Наполеоновог мириса. Баш како су ме научиле неке отмене Францускиње, да се мириси не наносе директно на кожу, већ се спрејом попрска ваздух, кроз који затим „прођете” као кроз мирисну пару, па шта се од капљица закачи за вас, то је то. Са „наполеоном”, иначе, треба пажљиво и дискретно: мирис је баш јак и осећа се на километар.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

zoran stokic
Ipolit Ten: "Napoleon je s jedne strane — imao neuobičajenu sposobnost razuma da sebi predoči jedan krajnje komplikovan skup predmeta, pod pretpostavkom da su ti predmeti dostupni čulima, da u tom predočavanju mogu dobiti oblik i boju; a sa druge strane — imao je nesposobnost za apstrakciju i uopštavanje, koja prerasta u duboku odbojnost prema tim duhovnim operacijama." Ljudi kojima apstrakcija, generalizacija i dedukcija služe kao uobičajeno misaono sredstvo njemu se čine kao manjkava, nezrela bića; prema tim "ideolozima" on se odnosi sa dubokim prezirom. "Eno tamo dvanaest ideologa, koje bi sve trebalo gurnuti u vodu"... Jedan primer tog njegovog geometrisko-opsežnog duha: Na povratku iz bulonjskog logora Napoleon naiđe na grupicu zalutalih vojnika, zapita ih za broj njihovog puka, obračuna dan njihovog polaska, put kojim su krenuli, put koji je trebalo da su prešli, pa im reče: 'Naći ćete vaš puk na tom i tom mestu.' (U to vreme armija je brojala 200.000 ljudi).

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.