Рођена беба од 350 грама у ГАК „Народни фронт”
У београдском породилишту Гинеколишко-акушерске клинике „Народни фронт” пре три недеље је рођена беба од 350 грама, што је чини најмањим новорођенчетом које је преживело у Србији, пише „Блиц”.
Према речима начелнице породилишта у ГАК „Народни фронт” проф. др Снежане Ракић, здравствено стање девојчице, рођене у 28. недељи, је добро.
Беба је због застоја у расту рођена са само 350 грама, пре одређеног термина, наводи „Блиц” додајући да је успела да достигне друге ступње развоја и сустигне вршњаке веће килаже.
„Застој у расту је јако редак случај, и може да се јави због бројних разлога, а најчешће су то хипертензија, промене на постељици или генетске аномалије. Код ове бебе ради се о веома тешком застоју. Тако малене бебе обично бивају испод 20 недеља”, рекла је Ракић.
Како је објаснила, у 28. недељи беба треба да буде тежа од једног килограма.
„На срећу, код беба које имају застој у расту долази до убрзаног сазревања плућа и осталих органа, те је захваљујући томе новорођенче дошло на свет и сада је у релативно добром стању”, додала је Ракић.
Она је истакла да је беба премештена на Институт за неонатологију.
„Према сазнањима наших лекара, све тече како треба, беба дише, нормално једе. Здравље маме је такође добро и она је отпуштена из болнице”, истакла је професорка.
Ово је најмања беба рођена у Србији, а пре ње рекорд је држао Вук, који се родио у 24. недељу у ГАК у Вишеградској са само 470 грама због грешке лекара, додала је Ракић. Вук сада има пет година. (Танјуг)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


