Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Рођена беба од 350 грама у ГАК „Народни фронт”

Рођена беба од 350 грама у ГАК „Народни фронт”
Фото А.Васиљевић

У београдском породилишту Гинеколишко-акушерске клинике „Народни фронт” пре три недеље је рођена беба од 350 грама, што је чини најмањим новорођенчетом које је преживело у Србији, пише „Блиц”.

Према речима начелнице породилишта у ГАК „Народни фронт” проф. др Снежане Ракић, здравствено стање девојчице, рођене у 28. недељи, је добро.

Беба је због застоја у расту рођена са само 350 грама, пре одређеног термина, наводи „Блиц” додајући да је успела да достигне друге ступње развоја и сустигне вршњаке веће килаже.

„Застој у расту је јако редак случај, и може да се јави због бројних разлога, а најчешће су то хипертензија, промене на постељици или генетске аномалије. Код ове бебе ради се о веома тешком застоју. Тако малене бебе обично бивају испод 20 недеља”, рекла је Ракић.

Како је објаснила, у 28. недељи беба треба да буде тежа од једног килограма.

„На срећу, код беба које имају застој у расту долази до убрзаног сазревања плућа и осталих органа, те је захваљујући томе новорођенче дошло на свет и сада је у релативно добром стању”, додала је Ракић.

Она је истакла да је беба премештена на Институт за неонатологију.

„Према сазнањима наших лекара, све тече како треба, беба дише, нормално једе. Здравље маме је такође добро и она је отпуштена из болнице”, истакла је професорка.

Ово је најмања беба рођена у Србији, а пре ње рекорд је држао Вук, који се родио у 24. недељу у ГАК у Вишеградској са само 470 грама због грешке лекара, додала је Ракић. Вук сада има пет година. (Танјуг)

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

vesna zivic
"Beba dise i normalno jede",je jedna stura recenica kojom opisujete stanje prevremeno rodjenog deteta.Sta je sa ostalim funkcijama i culima? Moju cerku sam donela na svet sa 6 meseci trudnoce [GAK-Beograd] i imala je 950 gr. Posle 4 meseca je otpustena kuci kada su mi i saopstili da ne vidi .Velika doza kiseonika koja je nezakonito davana je izazvala trajno ostecenje retine sto je uzrok trajnog slepila.Mislim da su ovo preuranjena novinarska pisanja po novinama neprofesionalna i nestrucna.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.