Кинески Детроит
Од нашег специјалног извештача
Чангчун, септембра – Кинеска комбинација Детроита и Холивуда. Овако се, најкраће, може описати шестомилионски Чангчун, седиште провинције Ђилин у Манџурији, на североистоку најмногољудније земље света. У граду "вечитог пролећа", насталом пре више од миленијума, данас се произведи преко милион камиона и аутомобила годишње, међу којима су најпознатије светске марке – "фолксваген", "тојота" и "мазда". Овде је, такође, планетарни центар за прераду кукуруза, али и највећи домаћи филмски студио – Чанчунг филм студио, пандан Јуниверзл студију у најпознатијем предграђу Лос Анђелеса.
Провинција Ђилин (једна од три у Манџурији) простире се на 187.000 квадратних километара и има 27 милиона становника. За време јапанске окупације од 1930. до 1945. године Чангчун је био престоница марионетске државе Манџуко, на чији трон су источни суседи поставили последњег кинеског цара Хсуан Тунга из манџуријске династије Чинг, која је Кином владала од 1644. до 1911. године. Убрзани економски развој провинције почиње после проглашења народне републике 1949. године, а посебно у периоду кинеских реформи и отварања према свету.
– Прошле године Ђилин је остварила спољнотрговинску размену од 8 милијарди долара, од чега је извоз био 3 милијарде, а увоз 5 милијарди. По томе смо једна од ретких провинција у земљи која је имала увоз већи од извоза, што се објашњава карактером наше привреде. У иностранству смо куповали делове за аутомобиле, челичне лимове и руду, а продавали аутомобиле, хајтек, кукуруз, текстил... Индустријска производња чинила је преко 72,43 одсто извоза. Од 500 највећих светских компанија у Ђилину је присутно 50, а укупне стране инвестиције премашиле су 5 милијарди долара – каже заменик гувернера провинције Ђин Ђенђи.
Прва аутомобилска индустрија (FAW) у Чангчуну, која је пре шест деценија почела са радом као фабрика камиона, склопила је уговоре о заједничком улагању (јоинтвенчер) са "Фолксвагеном", "Маздом" и "Тојотом".
– Са немачком аутомобилском компанијом сарадња је остварена кроз две етапе. У првој – 1991. године, "Фолксваген" је уложио 12 милијарди јуана (1,2 милијарде евра), а другој – 2003. године, још 10 милијарди јуана (милијарду евра). Ми смо дали пословни простор, радну снагу и тржиште, а страни партнер новац, технологију, машине и опрему. Власници смо 60 одсто капитала. Сада се фабрика простире на 1.820.000 квадрата, и годишње произведе око 450.000 аутомобила, од којих 100.000 "аудија" – каже вицепредседник FAW-а Јан Фен.
У Чангчуну се комплетно израђује "џета" (најмасовније такси возило у Кини), а склапају "голф", "бора" и модели "аудија" од А2 до А8. На кинеском тржишту најтраженији је А6, који се производи и у такозваној лонг варијанти – 11 центиметара дужи од европског, јер овдашњи директори и бизнисмени воле да имају што веће аутомобиле (рецимо, Кина је после САД највећи увозник "ролс-ројсева" у свету). А6 у дужој варијанти са мотором од 3.200 кубика, кошта око 600.000 јуана (60.000 евра), на што треба додати још седам одсто пореза.
"Мазда" у Чангчуну ради своју такође луксузну "шестицу", а "Тојота" од 2005. године чувени хибридни модел "приус", пример напредне технологије. У FAW-у се производи и најцењенији домаћи аутомобил – "црвена застава", којом се некада возио Мао Цедунг, а сада готово сви државни функционери. Савремени модел "пн тн", или у преводу "галопер", кошта 688.000 јуана (68.800 евра).
– Већ четири године узастопно наша компанија је рангирана међу 500 највећих у свету. Последње три године остварили смо производњу од милион возила на годишњем нивоу, а ове смо планирали 1.450.000. FAW запошљава 80.000 радника – истиче за наш лист вицепредседник Јан Фен.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


