„Крафтверк” вечерас у Арени
После наступа на стадиону „Ташмајдан” 2005, и четири године касније на Петроварадинској тврђави, у оквиру „Егзита”, немачки састав „Крафтверк” враћа се у Србију и одржаће вечерас концерт у Штарк арени. Куриозитет трећег наступа „Крафтверка” у нашој земљи јесте у томе што ће публика у Србији први пут присуствовати једном 3-Д концерту који је, како су саопштили организатори, распродат. Такође, први пут ће један концерт имати поставку у облику „обрнутог левка” како би сви имали добар преглед, а посетиоци ће добити 3-Д наочаре које ће омогућити „упијање” слика и пројекција са ЛЕД екрана, постављених на сцени.
Немачки мултимедијални састав, спајајући музику и перформанс, на овим 3-Д концертима представља срж уметничког дела, али и сложеност односа између човека и машине. На турнеји, коју су започели 2. фебруара у Дрездену, „Крафтверк”, такође, представљају прошлогодишњи албум „3-D The Catalog” за који су недавно добили „Греми” награду. Албум је својеврсно сведочанство серије ретроспективних 3-Д наступа у нетипичним концертним просторима као што су „Музеј модерне уметности” у Њујорку, „Гугенхајм” у Билбау, „Тејт модерн” у Лондону или „Бург театар” у Бечу.
А све је почело крајем шездесетих година када су Ралф Хутер и Флоријан Шнајдер, тада студенти музичке академије у Дизелдорфу, решили да створе нову немачку музику. Крајем 1968. године основали су бенд „Организација” и после експеримената са психоделичном музиком преименовали га у „Крафтверк” (Електрана).
„Решили смо да се бавимо музиком као уметношћу, експериментишући са звуком. Наша музика била је потпуно другачија од свега осталог и зато је била неразумљива многима”, говорио је Хутер. Жељни да покажу како између човека и машине постоји „савршена хармонија” 1973. године потпуно прелазе на електронске инструменте, од којих су неке сами креирали, стварајући легендарне албуме и композиције: „Autobahn”, „Radioactivity”, „Trans-Europe Express”, „Neon Lights”, „The Model”, „Tour de France”...
Сматрају се родоначелницима електронске музике који су исписали нове стандарде у музичкој продукцији, али и у аудио-визуелном доживљају концерата. Док су их неки називали „Битлсима” електронске музике, неки критичари су отишли даље сматрајући их битнијим од „Стонса” и „ливерпулских буба” заједно.
Иако је 2008. Шнајдер напустио групу, Хутер се није одрекао „Крафтверка”, изјавивши пре коју годину да састав данас види као „свемирску лабораторију која нон-стоп производи музику и може да слети било где...”
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


