Кликом до података из правосудне базе
Правосудно-информациони систем који је уведен у судове и тужилаштва широм Србије, осим што омогућава бржу размену података између правосудних установа и других државних органа (МУП, НБС, АПР, Министарство државне управе и локалне самоуправе...) који су ван система правосуђа, знатно скраћује и трајање судских поступака. Увођењем овог система, како за „Политику” кажу у Министарству правде, из употребе ће се у знатној мери избацити дописи као начин комуникације, а информације релевантне за поступак добијаће се „кликом на дугме”.
– Пројекат повећава ефикасност рада судија, тужилаца, бележника и извршитеља јер омогућава тренутни увид у податке који су важни за вођење поступака. Систем за размену података омогућава убрзавање поступака и других државних органа који се налазе ван система правосуђа јер ће и они „једним кликом” моћи да добију податке из регистра које воде правосудни органи. За сада се ти подаци тичу информација да ли је нека особа прекршајно осуђивана, да ли се налази на издржавању казне затвора, а у плану је да се у наредном периоду омогући и приступ свим осталим правосудним регистрима – наводе у Министарству правде.
Примера ради, судије у поступцима за утврђивање алиментације ће „једним кликом” моћи да виде да ли је родитељ малолетног детета пријављен на обавезно социјално осигурање, од када, код ког послодавца и друге значајне информације. Такође, делиоци правде моћи ће да виде на којој адреси је пријављен тужени или ону на којој се налази предузеће у којем је запослен.
То ће, објашњавају у Министарству правде, предупредити могућност да грађани избегну уручење позива суда или тужбе.
– Успешним уручењем позива или тужбе знатно ће се скратити време трајања скоро свих судских поступака просечно за три до шест месеци. Истовремено ће се онемогућити и малверзације грађана који су намерно наводили погрешне адресе туженог... Систем ће знатно смањити трошкове правосуђа и других државних органа јер ће се електронским упитом кроз систем избацити трошак папира, штампе, поштанских трошкова и људског рада на изради дописа. Ако се у обзир узму тренутне цене поштанских услуга, штампе и папира, процена је да ће систем правосуђа уштедети око 55 милиона динара за годину дана. Овим системом може да се повећа и број решених предмета у суду, а конкретан пример за то је Основни суд у Новом Саду који је са 30 одсто мање судија у извршној материји од октобра прошле године решио 5.000 од укупно 15.000 извршних предмета само захваљујући овом систему – објашњавају у Министарству правде.
Судије и јавни извршитељи ће у поступцима извршења, наводе надлежни, одмах моћи да виде да ли дужник има отворене рачуне у банкама, да ли су они активни, има ли моторно возило регистровано на своје име или је можда пријављен на обавезно социјално осигурање и прима плату... На овај начин, кажу у министарству, биће убрзан поступак извршења за најмање три месеца, а грађанима ће омогућавати сигурнију и бржу наплату потраживања.
– Када је реч о матичним евиденцијама, судије и јавни бележници ће у поступцима расправљања заоставштине, тренутно и једноставно, моћи да изврше увид у матичне књиге рођених, венчаних и умрлих, чиме ће се онемогућити избегавање и ненавођење законских наследника. Са друге стране, одређене судске одлуке које утичу на уписе у матичне књиге (проглашење нестале особе за умрлу, развод брака, утврђивање очинства...) електронским путем ће се прослеђивати Министарству државне управе и локалне самоуправе – наводе у Министарству правде.
Злоупотребе система, тврде надлежни, биће готово немогуће. Систему ПИС-а моћи ће да приступи врло ограничен број људи, односно они које за овај „посао” одреде председници судова и јавни тужиоци. Ти службеници су, објашњавају у Министарству правде, и раније слали дописе у писменом облику којима су сазнавали одређене податке о личности.
– Сада је простор за злоупотребу сужен јер се води прецизна евиденција ко је, када и за који конкретан предмет проверавао одређеног грађанина. Гаранција да подаци неће бити злоупотребљавани гарантује и свакодневни надзор над лог-базом. Да би правосудни службеник уопште могао да проверава податке грађана, мора физички да се налази у суду или јавном тужилаштву, јер систему не може да се приступи ван зграде тих институција. За сваки упит, радник суда мора да унесе правни основ, службени број предмета због кога се провера врши, а све његове радње чувају се у лог-бази и проверавају надзором Министарства правде – објашњавају у ресорном министарству.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


