Технолошки Франкенштајн
Када је 2015. добио прву ћерку, Марк Закерберг (34) обећао је да ће за живота 99 одсто власништва у највећој друштвеној мрежи на интернету дати у хуманитарне сврхе, што је тада вредело 45 милијарди долара. „Изградњом ’Фејсбука’ створили смо ресурсе да побољшамо свет за твоју генерацију”, поручио је у јавном писму малој Максими.
Пре осам месеци родила му се друга ћерка и могао је бити срећан што је тада имао 20 милијарди више да поправи свет, да се у исто време није суочио са сазнањем да прво мора да поправи „Фејсбук”. Моћни владар наднационалног интернет царства, које поред ове платформе с две милијарде корисника обухвата и „воцап” (1,3 милијарде) и „Инстаграм” (800 милиона), јесенас је скрушено признао нешто што је раније одбацио као будалаштину – да су руски актери преко „Фејсбука” покушали да утичу на америчке изборе и да, иако ће предузети све што је у његовој моћи, не може да гарантује да сличних манипулација неће бити опет.
Ових дана је постало још очигледније да је мрежа коју је створио пре 14 година као студент постала технолошка верзија франкенштајнског чудовишта које се отело контроли. Закерберг је поново принуђен да се извињава након открића да је једна компанија неовлашћено дошла до података 50 милиона корисника „Фејсбука” и злоупотребила их за политичку пропаганду у корист Доналда Трампа.
Обећао је да ће проверити сваку апликацију на овој платформи неколико година уназад, али да је био сасвим искрен, признао би да је то немогуће. Тешко да ће ући у траг свим квизовима и игрицама који су исисавали податке сваки пут кад је корисник непромишљено кликнуо „пристајем”.
Републиканци су заправо радили исто што и други политичари и компаније. Користили су дигитално благо података које корисници својевољно дају, основни пословни модел „Фејсбука”, осим што су у овом случају прибављени без дозволе. Конзервативни коментатори подсетили су да када је Барак Обама на сличан начин користио мрежу, хваљена је његова „генијална дигитална стратегија”.
Није тајна да су запослени у „Фејсбуку” већином демократски бирачи. Закерберг није отворено подржао ниједног кандидата, али је пред изборе критиковао оне који би да подижу зидове уместо да повезују свет. Као потомак предака из Немачке, Аустрије и Пољске, у браку с Присилом Чен, ћерком избеглица из Кине и Вијетнама, међу првима се побунио када је Трамп најавио да ће затворити врата досељеницима, уверен да је Америци у интересу да окупи најбољу памет.
Пре него што му је афера с подацима однела неколико милијарди долара кроз пад акција, син психијатра и стоматолога, рођен у богатом крају Њујорка, био је пети на „Форбсовој” листи милијардера са 66 милијарди долара. Прошле године је коначно испунио обећање мајци да ће добити диплому Харварда. Пропалом студенту који је напустио престижни универзитет још као бруцош додељена је почасна диплома.
Током 2017. посетио је, како је себи претходно зацртао, 30 америчких држава у којима није пре био, што је многима личило на припреме за јавну функцију. Слично су коментарисали и његову божићну честитку из 2016. иако се пре тога изјашњавао као атеиста рођен као Јеврејин.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


