Арсенијевић: Моје грешке нема, Шарчевић злоупотребљава положај
Крагујевац – Све оптужбе на рачун ректора Универзитета у Крагујевцу свеле су се само на једно: проф. др Небојша Арсенијевић биће смењен зато што Савет универзитета, по налогу Министарства просвете, није поништио докторску диплому његовом сину Александру. Савет има 30 дана да поново заседа о овом питању, а рок је почео да тече другог априла, када је министар Младен Шарчевић најавио да ће формирати петочлану комисију која ће се бавити сменом ректора, али и чланова Савета универзитета који је заузео став да је студент Арсенијевић академско звање стекао у складу са законом и правилима Факултета медицинских наука у Крагујевцу.
„Смена ректора и чланова савета требало би да уследи јер су се оглушили о налог министарства да се поништи докторат сина Небојше Арсенијевића, који је докторске студије уписао пре него што је завршио основне”, рекао је Шарчевић другог априла, напомињући да је Савету универзитета упућено „још једно упозорење”, те да у законској процедури, која би требало да се оконча почетком маја, не жели да „прескочи ниједан корак”.
„У завршном низу гледамо да дође до смене и чланова савета и ректора. Последице ће сносити и ректор и савет”, закључио је министар просвете у изјави за медије.
Коментаришући ову Шарчевићеву изјаву, ректор Арсенијевић је за „Политику” прво навео да су се све оптужбе на његов рачун, и оне које се тичу кршења закона и мобинга запослених на Универзитету у Крагујевцу, после годину дана жестоких напада, претвориле у „халабуку и маглу”, а потом је и навео да је његов син, студент Александар Арсенијевић, докторске студије уписао не само по закону и правилима Факултета медицинских наука већ и у складу са домаћом и међународном универзитетском праксом.
– Студент Александар Арсенијевић, рођен 1986, дипломирао је 31. октобра 2012, а докторске студије је уписао петог новембра те године. Раније се обратио декану Факултета медицинских наука Предрагу Чановићу са молбом да упише докторске студије пре него што је завршио основне, али му је то одобрено другог новембра 2012, тек пошто је положио два преостала испита, хирургију и судску медицину. У то време нисам био ни декан, ни ректор, а реч је о пракси која се спроводи на свим факултетима, како у нашој земљи, тако и у иностранству. Ако се испостави да у конкурсном року није било довољно студената са правом да упишу докторске студије, декан факултета може касније да попуни тај број. Таквих докторанада има на стотине, и код нас и у свету, а неки угледни факултети омогућавају упис на докторске студије чак и апсолвентима. Електротехнички факултет тако ради већ годинама, а то је случај и са „Сингидунумом” с којег долази Владимир Џамић, државни секретар за високо образовање у Министарству просвете – наводи Арсенијевић.
Подсећања ради, републичка просветна инспекција је почетком ове године, након спроведене контроле, установила да је упис ректоровог сина Александра Арсенијевића на докторске академске студије био неправилан из два разлога: не само да још није био завршио основне студије него се на докторске студије пријавио и по истеку конкурса који је расписао Факултет медицинских наука у Крагујевцу.
Министарство просвете је управо на основу тог налаза наложило Савету универзитета у Крагујевцу да младом Арсенијевићу поништи академско звање које је стекао јуна 2017, када је одбранио докторску дисертацију под називом „Значај експресије галектина 3 у патогенези примарног билијарног холангитиса код мишева”.
– Поштујући закон, Савет универзитета могао је само да одбије да поништи ту докторску дисертацију која, узгред буди речено, спада међу најбоље у Србији. Доказ је рад публикован у престижном „Сајентифик рипортсу”, издању „Нејчера”, који збиља објављује само најбоље радове. Такве тезе су необориве било где у свету. Једном младом човеку се, дакле, уништава живот само зато што сам му ја отац, не би ли се тако испословала моја оставка. Треба ли син да се одрекне оца, или отац сина. Ово као да је време Резолуције Информбироа, када се одрицањем од члана породице куповало право на живот. Моје грешке нема, инспекција није ни била на Универзитету, већ на Факултету медицинских наука, а када се све узме у обзир, очито је да министар Шарчевић злоупотребљава положај, излази из оквира надлежности, овлашћења, закона. Ако му је до поништавања, нека поништи стотине дисертација брањених на факултетима који нису акредитовани и немају дозволу за докторске студије – поручује ректор Арсенијевић, упозоравајући да ће свака одлука која се донесе мимо независних органа Универзитета у Крагујевцу бити „флагрантно кршење закона и Устава, са несагледивим последицама”.
Иначе, напади на Арсенијевића, коме је Савет универзитета недавно поверио нови трогодишњи мандат, почели су још 2015, када је први пут изабран за ректора. Прошлог лета група крагујевачких професора га је оптужила за „непотизам, мобинг и безакоње”, након чега су реаговали сви надлежни органи, од Агенције за борбу против корупције која је издала препоруку да буде разрешен дужности, до Националног савета за високо образовање и Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


