Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Војни инвалид остаје пред вратима судова

Живко Ристић годинама води спорове у ваљевском Основном и Вишем суду у које не може да уђе у инвалидским колицима
Војни инвалид остаје пред вратима судова
Жив­ко Ри­стић ис­пред Ви­шег су­да у Ва­ље­ву (Фо­то С. Ћи­рић)

Ва­ље­во – Упе­ча­тљи­ва сли­ка – чо­век у ин­ва­лид­ским ко­ли­ци­ма пред вра­ти­ма Ви­шег су­да у Ва­ље­ву мо­ли слу­чај­не про­ла­зни­ке да уме­сто ње­га пре­да­ју до­ку­мент на пи­сар­ни­ци су­да, јер он не мо­же да уђе, по­што на ула­зу не по­сто­ји та­ко­зва­на ко­са ра­ван или не­ко дру­го по­ма­га­ло за ин­ва­ли­де. Чо­век се зо­ве Жив­ко Ри­стић, има 56 го­ди­на, вој­ни ин­ва­лид, не­по­кре­тан. Већ го­ди­на­ма во­ди спо­ро­ве са Елек­тро­при­вре­дом Ср­би­је, би­ло као ту­жи­лац би­ло као ту­же­ни, и у Основ­ном и у Ви­шем су­ду у Ва­ље­ву, и ни у је­дан не мо­же да уђе.

У Основ­ном су­ду, до­ду­ше, на ула­зу су­прот­ном од ули­це по­сто­ји „ко­са ра­ван”, али је, пре­ма Ри­сти­ће­вим ре­чи­ма, то­ли­ко стр­ма да је ње­му фи­зич­ки не­мо­гу­ће да је са­вла­да.

У Ви­шем су­ду не по­сто­ји ни та­ква. 

Ви­ши суд му је пре из­ве­сног вре­ме­на иза­шао у су­срет, до­не­то је ре­ше­ње да се ро­чи­шта одр­жа­ва­ју у при­зе­мљу су­сед­не згра­де При­вред­ног су­да, па Жив­ко мо­же да им при­су­ству­је.

Али...

– Про­блем на­ста­је ка­да тре­ба су­ду да пре­дам од­ре­ђе­не ак­те. Ви­шем су­ду би тре­ба­ло да пре­дам до­каз о упла­ти суд­ске так­се, јер ће ми у су­прот­ном до­ћи суд­ски из­вр­ши­те­љи... Пла­тио сам так­су, имам до­каз, али не мо­гу да уђем у згра­ду су­да да то пре­дам на пи­сар­ни­цу, фи­зич­ки сам оне­мо­гу­ћен – при­ча у да­ху Жив­ко. Ка­же да је 14. мар­та ове го­ди­не пред Основ­ним су­дом про­вео два-три са­та, за­у­ста­вио ви­ше од два­де­сет љу­ди мо­ле­ћи их да за ње­га пре­да­ју жал­бу на пи­сар­ни­ци су­да. Слу­шао је раз­не из­го­во­ре и об­ја­шње­ња и нај­зад на­шао до­бро­вољ­ца ко­ји му је учи­нио услу­гу, па је не­ка­ко ус­пео да оба­ви оно због че­га је до­шао. 

За­кон о спре­ча­ва­њу дис­кри­ми­на­ци­је ин­ва­ли­да је на сна­зи ви­ше од де­сет го­ди­на, под­се­ћа Жив­ко Ри­стић, ци­ти­ра­ју­ћи ње­го­ву од­ред­бу да све јав­не уста­но­ве и јав­не по­вр­ши­не мо­ра­ју би­ти при­ла­го­ђе­не по­тре­ба­ма ин­ва­ли­да, адап­ти­ра­не за ула­зак и не­сме­та­но кре­та­ње у објек­ту... 

Слич­но ре­гу­ли­ше и За­кон о за­бра­ни дис­кри­ми­на­ци­је.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zdenko
Ovo je sramota lokalne samouprave i Beograda.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.