Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Спрема ли се Италија за премијерку

Коалиционе преговоре из слепе улице могла би извући жена која би улогом компромисног шефа владе помирила два мушкарца који се свађају око тога ко ће од њих владати
Спрема ли се Италија за премијерку
Ели­за­бе­ти Ка­се­ла­ти, пред­сед­ни­ци Се­на­та, сме­ши се ва­жни­ји по­ло­жај (Фото Бета/АП)

Ита­ли­ја­ни­ма још да­лек не­мач­ки сце­на­рио фор­ми­ра­ња вла­де, ко­ји је тра­јао рав­но по­ла го­ди­не, ни­је и не­до­ку­чив све док на пу­ту фор­ми­ра­ња ко­а­ли­ци­је ко­ја ће је са­ста­ви­ти бу­ду ста­ја­ле две, од 4. мар­та не­пре­мо­сти­ве, пре­пре­ке – пи­та­ње ру­ко­вод­ства и уло­ге ко­ју ће у кре­и­ра­њу по­ли­тич­ких при­ли­ка има­ти Сил­вио Бер­лу­ско­ни. Пре­пре­ке ће, ме­ђу­тим, мо­жда пре­ско­чи­ти јед­на да­ма. 

Оп­шти мар­тов­ски из­бо­ри ни­су из­не­дри­ли стран­ку ко­ја би уз по­треб­ну по­др­шку на­ро­да до­би­ла до­вољ­но јак ле­ги­ти­ми­тет да са­ма вла­да. Глас Ита­ли­ја­на при­мо­рао је по­ли­ти­ча­ре да пре­го­ва­ра­ју о са­ве­зи­ма, ра­ди­кал­но про­ме­нив­ши та­да ли­це та­мо­шње по­ли­ти­ке, дав­ши на зна­ча­ју ан­ти­ми­грант­ским и евро­скеп­тич­ним про­гра­ми­ма по­кре­та Пет зве­зда, ко­ји је до­био нај­ви­ше гла­со­ва, и Ли­ге, ко­ја је за­хва­љу­ју­ћи ко­а­ли­ци­о­ном на­сту­пу са Бер­лу­ско­ни­је­вом пар­ти­јом Фор­ца Ита­ли­ја иза­шла као по­бед­ник из­бо­ра – али не­јак. 

Све су при­ли­ке да је ита­ли­јан­ском пред­сед­ни­ку до­зло­гр­ди­ло тап­ка­ње у ме­сту. Ка­ко та­мо­шња но­вин­ска аген­ци­ја АН­СА ја­вља, Сер­ђо Ма­та­ре­ла је ис­ко­ра­чио по­ве­рив­ши Ели­за­бе­ти Ка­се­ла­ти, пред­сед­ни­ци Се­на­та, ва­жну уло­гу.

Ма­та­ре­ла оче­ку­је да ће Ка­се­ла­ти­је­ва, ко­ја до­ла­зи из Бер­лу­ско­ни­је­ве пар­ти­је, по­сре­до­ва­њем и по­кре­та­њем но­ве рун­де пре­го­во­ра ме­ђу нај­ве­ћим по­ли­тич­ким стран­ка­ма, убр­за­ти фор­ми­ра­ње ко­а­ли­ци­о­не вла­де на­кон ви­ше­не­дељ­них без­у­спе­шних пре­го­во­ра чел­ни­ка Пет зве­зда и Ли­ге.  

Ов­де се вра­ћа­мо на су­штин­ско пи­та­ње – ко ће у ин­те­ре­сном ме­ђу­стра­нач­ком парт­нер­ству, ако до ње­га до­ђе, би­ти глав­ни? Мла­ди Лу­и­ђи ди Ма­јо, пр­ви чо­век Пет зве­зда, ко­је су до­не­дав­но га­ји­ле из­ра­зи­ту од­бој­ност пре­ма евро­зо­ни и ко­а­ли­ци­ја­ма, ин­си­сти­ра да по­ста­не пре­ми­јер, али Ма­тео Сал­ви­ни из Ли­ге, ње­гов по­тен­ци­јал­ни парт­нер и у овом пи­та­њу су­пар­ник, од­би­ја под­ре­ђе­ну уло­гу. Осим што обо­ји­ца ми­сле да им ова фо­те­ља при­па­да, вла­да „ви­си” јер се Ма­јо не­ће ру­ко­ва­ти са Сал­ви­ни­јем док год ко­а­ли­ци­ја укљу­чу­је бив­шег че­тво­ро­стру­ког пре­ми­је­ра Бер­лу­ско­ни­ја. „Зве­зде” по­зи­ва­ју Ли­гу да на­пу­сте свог са­ве­зни­ка Фор­ца Ита­ли­ју, без ко­је не би од­не­ли по­бе­ду 4. мар­та, што Сал­ви­ни, ро­дом из Ми­ла­на, за са­да ка­те­го­рич­ки од­би­ја. Овај до­бар при­ја­тељ ли­дер­ке фран­цу­ске крај­ње де­сни­це Ма­рин ле Пен и хо­ланд­ског им иде­о­ло­шког ко­ле­ге Гер­та Вил­дер­са мно­го ду­гу­је пре­ка­ље­ном Бер­лу­ско­ни­ју ко­ји му је обе­ћао да ће на кра­ју за­јед­нич­ког по­ли­тич­ког пу­то­ва­ња, ако уред­но бу­де пра­тио ње­го­ве смер­ни­це, вла­да­ти зе­мљом.

И док Ита­ли­ја сто­ји у сле­пој ули­ци, на сце­ну опет сту­па не­дав­но по­ста­вље­на пред­сед­ни­ца Се­на­та. Си-Ен-Би-Си, ба­ве­ћи се ње­ном по­сти­збор­ном по­ја­вом на сце­ни, на­во­ди ана­ли­ти­ча­ре ко­ји ве­ру­ју у ве­ли­ку мо­гућ­ност да упра­во она до­би­је ди­ри­гент­ску па­ли­цу. Она би по оце­ни упу­ће­них мо­гла би­ти фи­гу­ра око ко­је ће се оку­пи­ти и по­ми­ри­ти Ли­га и Пет зве­зда. Ком­про­ми­сни пре­ми­јер био би пра­ви­чан пре­ма обе стра­не. Омо­гу­ћио би Ли­ги кон­тро­лу над по­је­ди­ним кључ­ним ми­ни­стар­стви­ма оста­вља­ју­ћи Бер­лу­ско­ни­ју да (бар док је под за­бра­ном ба­вље­ња јав­ном функ­ци­јом ко­ја ис­ти­че сле­де­ће го­ди­не) игра ма­ње ви­дљи­ву уло­гу са ди­рект­ном или ин­ди­рект­ном кон­тро­лом над ми­нор­ни­јим по­ло­жа­ји­ма у ка­би­не­ту.  

Ре­ак­ци­је би мо­гле би­ти по­зи­тив­не, а ко­ли­ко ће би­ти ста­бил­на ова ко­а­ли­ци­ја, са­свим је дру­га при­ча. Сход­но њи­хо­вим уну­тра­шњим као и спољ­но­по­ли­тич­ким ста­во­ви­ма, пред­ви­ђа јој се при­лич­но не­ста­би­лан и кра­так жи­вот ко­ји би, по пред­ви­ђа­њи­ма еко­но­ми­ста, мо­гао ство­ри­ти тур­бу­лен­ци­је на фи­нан­сиј­ским тр­жи­шти­ма. 

Ипак, овај на­чин да се за­о­кру­жи ита­ли­јан­ски слу­чај, као и би­ло ко­ја дру­га ко­а­ли­ци­о­на фор­ма­ци­ја, мо­гли би би­ти скрај­ну­ти у стра­ну у су­срет ре­ги­о­нал­ним из­бо­ри­ма. Они би Ли­ги, на­кон што опи­па пулс би­рач­ком те­лу, мо­жда мо­гли по­слу­жи­ти да без­бол­ни­је рас­ки­не ве­зу са Бер­лу­ско­ни­јем ако се оства­ри Сал­ви­ни­је­ва по­тај­на и ве­чи­та ам­би­ци­ја – да ло­кал­не вла­сти ап­сор­бу­ју гла­са­че Фор­ца Ита­ли­је. 

То би био сле­де­ћи ко­рак ка вр­ху ле­стви­це на­кон што је про­ме­ном име­на Се­вер­на Ли­га – ко­ја је ра­сла на не­за­до­вољ­ству Ита­ли­ја­на са се­ве­ра ко­ји су ве­ро­ва­ли да се њи­хов по­ре­ски но­вац тро­ши на ју­гу – у Ли­га Сал­ви­ни про­ши­рио сво­ју ба­зу упра­во на југ, усред­сре­див­ши се на евро­скеп­ти­ци­зам и за­у­зев­ши твр­до­ко­ран став о ими­гра­ци­ја­ма.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.