Отворена председничка палата
Од нашег сталног дописника
Бањалука – У Бањалуци је јуче свечано отворена палата председника Републике Српске, која ће бити трајно седиште председника, двојице потпредседника и канцеларија српског члана председништва БиХ. Председник Републике Српске др Рајко Кузмановић подсетио је да су кабинети председника и двојице потпредседника РС били у неодговарајућимизнајмљеним просторијама у Банском двору, у којима нису имали адекватне услове за рад.
Ново седиште председника, потпредседника Републике Српске и српског члана Председништва БиХ саграђено је 1936. године. То је најпре била Хипотекарна банка, а после Другог светског рата у њој је била Служба друштвеног књиговодства. Овај објекат је, иначе, под заштитом Завода за заштиту споменика културе и природе.
Говорећи на отварању палате, др Кузмановић је рекао да ће се „Република Српска и даље борити свим дозвољеним политичким, демократским и цивилизованим средствима да у целини сачува своје, уставом загарантоване, надлежности, идентитет и суверенитет”. Он је рекао да ће Република Српска изграђујући себе истовремено градити и успешнију БиХ”.
Подсетимо, Главна служба ревизије јавног сектора Републике Српске утврдила је бројне незаконитости приликом реконструкције и адаптације палате председника Републике. Ови радови, заједно са опремањем, коштали су 10,9 милиона марака, иако им је првобитно процењена вредност била дупло мања. Исто тако, вредност зграде, пратећих објеката и земљишта на којем се налази процењена је на 7,6 милиона марака. Ревизори су, такође, констатовали да приликом избора извођача радова није поштиван Закон о јавним набавкама. Истина, сви ови радови уговорени су пре избора др Рајка Кузмановића за председника Републике Српске, а цех за неправилности за сада је платио једино Мирко Стојић, који је смењен са места генералног секретара Кабинета председника Републике. Др Кузмановић и премијер Додик су, истина, најавили да ће сви који су се, приликом реконструкције и адаптације палате председника Републике, огрешили о закон одговарати.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


