Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Фа­сада за понос, дво­риште за бри­гу

Пу­них де­сет го­ди­на од по­чет­ка из­град­ње ве­ле­леп­ног по­слов­ног цен­тра у Ни­шу, за­вр­шен је са­мо ма­њи део – сјај­на фа­са­да пре­ма глав­ном ше­та­ли­шту и не­што ло­ка­ла, а све оста­ло је ру­гло и опа­сно ме­сто
Фа­сада за понос, дво­риште за бри­гу
Објекат у нишкој пешачкој зони (Фото Т.Т)

Ниш – Гра­дио се Ниш у про­шло­сти, па за­стао, а у са­да­шње вре­ме гр­че­ви­то по­ку­ша­ва да на­док­на­ди све што је у ње­го­вом раз­во­ју по­сле го­ди­на кри­зе и про­па­да­ња за­у­ста­вље­но.

Је­дан од огром­них обје­ка­та, на нај­бо­љем и нај­леп­шем ме­сту у пе­шач­кој зо­ни и глав­ној ни­шкој Обре­но­ви­ће­вој ули­ци, пре­ко пу­та по­зна­тог Тр­жног цен­тра „Кал­ча”, сво­је­вре­ме­но је ам­би­ци­о­зно за­ми­шљен као цен­трал­но се­ди­ште по­слов­ног све­та овог де­ла Ср­би­је. Пред­ви­ђен за бан­кар­ско-фи­нан­сиј­ске ор­га­ни­за­ци­је, ру­ко­вод­ства успе­шних при­вред­них ко­лек­ти­ва, ту­ри­стич­ких аген­ци­ја и тр­го­ви­на, тај по­слов­ни цен­тар до­био је име „Ср­би­ја” и за­по­чет је да се гра­ди пре тач­но јед­не де­це­ни­је. Од та­да до да­нас, ме­ђу­тим, ма­ло је ура­ђе­но. Пре­ма об­ја­шње­њу ин­ве­сти­то­ра, на по­чет­ку град­ње по­сто­ја­ло је стра­те­шко парт­нер­ство јед­не ни­шке фир­ме и ком­па­ни­је из Бел­ги­је, с ко­ји­ма је до­го­во­ре­на за­јед­нич­ка ре­а­ли­за­ци­ја ин­ве­сти­ци­је про­це­ње­не на 35 ми­ли­о­на евра. 

Ка­да су, ме­ђу­тим, по­че­ле да се на­зи­ру кон­ту­ре бу­ду­ћег цен­тра, по­сле са­мо го­ди­ну да­на од по­чет­ка гра­ђе­вин­ских ра­до­ва, вла­сник бел­гиј­ске ком­па­ни­је се раз­бо­лео и уз из­ви­ње­ње од­у­стао је од са­рад­ње. До­ма­ћа фир­ма ни­је би­ла ка­дра да са­ма за­вр­ши ску­пи обје­кат. 

Да­нас цен­тар „Ср­би­ја” и до­ма­ћи ин­ве­сти­тор има­ју са­мо ве­ле­леп­ну фа­са­ду, не­што ло­ка­ла у при­зе­мљу, на пр­вом и оста­лим спра­то­ви­ма у де­лу до глав­не ули­це, ко­ји су у функ­ци­ји. И од­ско­ра тра­чак све­тла у ту­не­лу – ко­нач­но се оства­ру­је на­ме­ра да се про­на­ђе но­ви парт­нер, ка­ко би ин­ве­сти­ци­ја би­ла при­ве­де­на кра­ју. И све је из­ве­сни­је да ће се то до­го­ди­ти.

Без об­зи­ра на ви­ше­го­ди­шње ка­шње­ње мо­гло би се ре­ћи да је то јед­на од леп­ших и бо­љих ве­сти за град и по­слов­ни свет у по­след­ње вре­ме.

Али, ни­је баш та­ко. У оче­ки­ва­њу скла­па­ња по­сла с но­вим парт­не­ром, обје­кат „Ср­би­је” на су­прот­ној стра­ни од глав­не Обре­но­ви­ће­ве ули­це, иза ве­ле­леп­не и сјај­не фа­са­де уз пе­шач­ку зо­ну, у де­лу не­ка­да­шњег гра­ди­ли­шта у дво­ри­шту и не­за­вр­ше­ном де­лу згра­де, по­стао је ру­гло и ме­сто за бри­гу. У по­след­ње вре­ме чак и опа­сно ме­сто по без­бед­ност Ни­шли­ја, нај­ви­ше мла­дих. Сру­ше­на је жи­ча­на огра­да и у дво­ри­ште, ко­је је за­ра­сло у ко­ров и по­ста­ло сме­тли­ште, мо­же да се уђе без ика­квих про­бле­ма, што се ве­о­ма до­бро ви­ди из боч­не Ули­це ца­ра Ду­ша­на.

Што је нај­го­ре, кроз нео­бе­збе­ђе­но сте­пе­ни­ште и уз опа­сност ко­ја вре­ба на сва­ком ко­ра­ку, овај обје­кат мла­ди од­ско­ра ко­ри­сте за не­ка са­мо њи­ма зна­на до­ка­зи­ва­ња – за вра­то­ло­ми­је, ве­ра­ње на ви­си­ни па чак и фо­то­гра­фи­са­ње и сни­ма­ње сел­фи­ја на вр­ху објек­та и на не­за­вр­ше­ном кро­ву.

Ре­а­го­ва­ли су по­след­њих да­на и ни­шка фир­ма ко­ја је ин­ве­сти­ра­ла по­че­так град­ње до­дат­ним и по­ја­ча­ним обез­бе­ђе­њем за­пу­ште­ног гра­ди­ли­шта, гра­ђе­вин­ска и ко­му­нал­на ин­спек­ци­ја за­бра­на­ма при­ла­за, упу­ће­но је мно­го апе­ла грађ­ни­ма да се не за­ла­зи у овај опа­сан про­стор и обје­кат у ко­јем су са­мо зи­ди­не и гра­ђе­вин­ски ма­те­ри­јал.

Уза­луд. И да­њу, а по­себ­но но­ћу на кро­ву „Ср­би­је” мо­гу се ви­де­ти нео­д­го­вор­ни мла­ди љу­ди – они ко­ји се­бе по све­му су­де­ћи сма­тра­ју пре­ви­ше сме­лим и хра­брим, а ко­ји ри­зи­ку­ју да се по­вре­де, или не дај бо­же не­што го­ре.

Пред­ла­же се да ру­гло и ме­сто нај­ве­ћег ри­зи­ка тре­нут­но у Ни­шу што пре поч­ну да обез­бе­ђу­ју и др­жав­ни ор­га­ни јав­ног ре­да и мо­ра. Јер, ре­че­но нам је, на сва­ки на­чин се по­ку­ша­ва да спре­чи оно што ни­ко не же­ли, а што мла­ди очи­глед­но и не схва­та­ју – да ако се не­ко су­но­вра­ти с ви­си­не и на­стра­да ово, са­да ве­о­ма ри­зич­но, по­ста­не тра­гич­но ме­сто. 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.