Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трамп сам против свих на самиту Г-7

Окупљању лидера седам најјачих светских економија претходила размена прозивки између америчког председника и појединих учесника
Трамп сам против свих на самиту Г-7
(Фото Бета/АП)

Амерички председник Доналд Трамп одлучио је да данас напусти самит лидера седам најразвијенијих држава света, пре његовог завршетка. Трампа ће у наставку рада Г-7 заменити Еверет Ајзенштат, заменик његовог помоћника за међународне економске послове. Најављено је да председник САД овог јутра из Канаде лети директно за Сингапур, на историјски самит са лидером Северне Кореје Ким Џонг Уном.

Ово саопштење Беле куће препуно симболике објављено је само неколико сати након незапамћене претње француског председника Емануела Макрона упућене преко „Твитера” лидеру САД, и то поводом царинске политике Вашингтона. Нове америчке царине на челик и алуминијум и претње даљим наметима на увоз страних возила позиционирале су се као главне теме самита Г-7, уместо најављених дискусија о климатским променама, економском расту, правима жена...

Макрон је Трампу запретио да би на Г-7 лако могао остати сам

„Ми смо сви ангажовани у конфликтима у Сирији, Ираку, Сахелу, разним местима широм света. Савезници смо. Наши војници раме уз раме бране слободу и наше вредности. Не можете међу савезницима у овом међународном контексту почињати трговински рат. Ниједан лидер није довека. Амерички председник можда не мари да остане изолован, али ни ми не маримо да нас буде шест, ако затреба”, поручио је на „Твитеру” шеф Јелисејске палате у поруци написаној на енглеском језику.

Макрон је потом са Џастином Трудоом, премијером Канаде и домаћином самита Г-7, одржао је конференцију за штампу на којој су у дуету наставили са критикама Трампа.

Трудо је Трампово образложење да су Америци нове увозне царине неопходне из безбедносних разлога назвао „смешним”. Макрон је истом приликом позвао „европску бригаду да збије редове” и окупи се ради разраде заједничког наступа, пре њиховог сусрета са Трампом на Г-7.

„Европа мора да спаси свој фронт, одбрани се од даљег изолационизма и сировог хегемонизма. Хегемонизам је владавина моћи и крај владавине закона. Уосталом, шест преосталих економија Г-7 представљају тржиште веће него Америка”, изјавио је Макрон.

Пред долазак у Шарлвоау на самит Г-7, Доналд Трамп није остао дужан на претње Трудоа и Макрона.

„Канадски премијер је тако огорчен кaд је реч о царинама. Помиње заједничку прошлост. А што не кажете да намећете 290 одсто царине на увоз млечних производа из Америке? Молим вас, кажите председнику Макрону да Европа има трговински суфицит с Америком од 151 милијарде долара. Ја кажем – спустите царине и баријере или ћемо вам показати. Долазим да исправим криве трговинске односе. Ако не успемо да се договоримо, можда још и боље!”, поручио је Трамп.

У међувремену, Лари Кадлоу, главни Трампов економски саветник, демантовао је наводе „Вашингтон поста” да се председник САД до последњег тренутка питао зашто уопште да иде на самит Г-7.

„Председник жели да иде на тај пут: са лакоћом се носи са тешким темама. Он је доказао да је лидер на светској сцени, постигао је велики успех и у спољној политици. Тамо неће бити никаквих проблема”, проценио је Кадлоу. По Кадлоуу, текућа јавна трансатлантска препуцавања део су „породичне свађе”, која се може решити.

Берзе, међутим, почињу у то да сумњају.

Несигурна у исход самита Г-7 , међународна финансијска тржишта почела су јавно да исказују бојазан од могуће изолације САД унутар западног политичког круга и евентуалне ескалације трансатланстке неслоге.

Тим поводом амерички долар је пао на најнижу вредност у последње три седмице (евро је износио 1,1778 долара), али су истовремено акције немачких мегафирми „Тисен Круп” и „Фолксваген” изгубиле по два одсто вредности.

Могу ли лидери Г-7 на самиту који се завршава данас предвече постићи договор о спорним темама, неизвесно је. Да ли ће Доналд Трамп пре пута у Сингапур потписати заједничко саопштење Г-7 о евентуалним постигнутим договорима или ће на том папиру бити само шест имена – то је већ загонетка чије геополитичке последице није лако наслутити.

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Joca Dobric
Ovi takozvani G 8 ili G7 ili bilo koji G nikada nisu bili prijateljski raspolozeni prema nama , to su nasi neprijateljski "partneri " kako u politici ekonomiji vojno tako I u svim drugim sferama zivota , oni su samo- izabrana Svijetska Elita velikih vaznih bogatih jakih nedodirivh nepogresivih I izuzetnih koji postoje opstaju razvijaju se bogate sire I okupiraju bombarduju ,otimaju I kontrolisu druge male nejake ,iskoristavaju I hrane se njihovim krvlju I znojem , ikroje kako njima odgovara , I sve to nije im dosta , sada prelaze na novu fazu borbu izmedu sebe ,polako ali sigurno gube povjerenje izmedu sebe , optuzuju se , svadaju se , prijete ,, I kakav ishod ocekivati ,, a zasluzili su da im se vrati sve ono sto su predhodno zakuvali ,,,
dr Slobodan Devic
Donald Tramp je na dobrom putu da unisti liberlani-kapitalizam i ponovo uspostavki vladavinu drzava, i drzavnog kapitalizma, kojima su drzave zapada kontrolisale kapital a ne kao danas - da kapital kontrolise drzave. Ako u tome uspe, stvorice se neophodni i dovoljni uslovi za stabilnost u svetu (polarizacija drzava svojstvena drzavnim interesima) a samim tim i za svetski mir; a tu Bogu mi Nobel ne bi smeo da promakne ...
Bato
Dok je DOW i Nasdaq u usponu predsjednik Tramp ne treba da brine o ostaloj sestici.Oni ce se sigurno prilagoditi.Industrija EU i Britanije nije stabilna i opterecena migrantskom krizom i unutrasnjom neslogom ne daje mnogo sanse za pobjedu nad USA.
Raca Milosavljevic
... au kako ozbiljno izgleda ovaj samit ... nemoguce da se oko necega ne slazu,ali novac i profit su cudo .... ali ako bi trebalo da se napadne Srbija onda bi se brzo slozili ...to je moderna medjunarodna zajednica ...ovaj deo zapadno od Srbije ...
Миле Симић
Трамп ради како му нареди пентагон а пентагон је у проблему јер незна како без крви да води америку у будућност. Америка нема више шта поштено да извози а што други немају квалитетније и јефтиније осим рата и оружја. Али постаје проблем америма што се Европа охрабрила да окрене леђа том злу.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.