Кад се пробуде играчке из детињства
Окружена децом, док им је делила пергамент и боје да на њему сликају, Лепосава Милошевић Сибиновић, београдска вајарка и сликарка, тако је, са најмлађима, отворила Ноћ музеја, као ауторка изложбе „Играчке и роботи у књигама уметника“, којом је представила своја, али и дела бројних колега. Сусрет са малишанима се догодио у Педагошком музеју у Београду током радионице, где је уметница била затечена дечјим идејама и креативношћу, а изложба ће бити отворена до 25. јуна у Београду.
– Укупно је представљено 188 радова на јагњећем пергаменту, 81 уметника из читавог света, а највише их је из Србије и Мексика које сам позвала да на тему играчака сликају. Имамо 61 велику књигу уметника – пергамент концертина (пергамент сам пресавила у облику хармонике на ком се слика), 57 малих и 80 непресавијених листова. Овом приликом приказан је и део збирке играчака, које се чувају у Педагошком музеју, а датирају из периода између два рата – објашњава све детаље изложбе Лепосава Милошевић Сибиновић.
Наша саговорница иначе већ 18 година спроводи ауторски међународни континуирани пројекат „Пергамент Србија – Књига уметника пергамент концертина“, у оквиру којег бројни светски и домаћи уметници на разне теме сликају на пергаменту.
– Актуелна поставка „Играчке и роботи“ настала је пре две године приликом моје посете Музеју старих играчака Мексика. Свидео ми се предлог господина Роберта Шимизуа, Јапанца одраслог у Мексику, да осмислим изложбу за јединствени музеј чији је он оснивач и власник. Форматирала сам пергамент и ставила га на креативно располагање позваним уметницима. Упамћен свет детињства и безазлене игре показали су се захвалним за визуелно промишљање. Пробудиле су се уснуле играчке. Тема детињства је нешто што обележи живот сваког човека – каже Лепосава Милошевић Сибиновић, истичући да су играчке културолошки показатељ средине и времена у ком су настале.
Наша саговорница се присетила своје некадашње лутке Лепосаве, која ју је инспирисала да слика, а сазнајемо да је баш лутка била мотив у делима других аутора, рецимо Гордане Олујић Ђошић, Марије Боуљосе , Јелене Шалинић Терзић, Мирослава Благојевића. Плишани меда се налази на радовима Димитрија Пецића и Аните Милић. Покретне транспортне играчке присутне су на пергаментима Слободана Радојковића, (авион, камион са дизалицом), и Даниеле Морариу (бродић, бицикл, авион). Бориоце (luchadores) у ставу са подигнутом левом и спуштеном десном руком насликала je Каролина Маурисио Ескобар. Пињата – украшена звездолика врећа од папирне каше напуњена слаткишима и играчкама, инспирација је Паулине Оласкоага Чавез. У раду Биљане Тсанове и Красимира Добрева насликана је породица робота
Лепосава Милошевић Сибиновић има у свом опусу и монументална вајарска дела изложена у јавном простору, а увек истиче да је везана за Мексико, где је пре четири деценије била на студијама. Од тада кад год може сарађује са мексичким уметницима и радо представља њихова дела у Србији. После Београда изложба „Играчке и роботи“ гостоваће у Скопљу и Зрењанину, а у плану је и Бугарска, Јерменија и Мексико. Наша саговорница има непресушну енергију, тако да је паралелно у Регионалном музеју Торок Балинт у Будимпешти у току изложба, којом је окупила колеге, на тему „Вода у књигама уметника – пергамент концертина”. У Краљеву је управо завршена њена самостална изложба „Код”, а представљене су „Графичке визије” пет мексичких уметница у Чачку, коју је Лепосава Милошевић Сибиновић такође организовала и ова поставка потом путује у Ниш и Приједор.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


