Петак, 17.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трампа нападају да је издао савезнике

Порука председника САД да ће суспендовати војне вежбе с Јужном Корејом подсећа на његова обећања да ће повући снаге са светских ратишта, мада је досад радио све супротно томе
Трампа нападају да је издао савезнике
(Фото Бета/АП)

Севернокорејски медији славили су јуче успех самита у Сингапуру,  посебно наглашавајући уступке друге стране: најављену обуставу америчких војних вежби са Сеулом и укидање санкција. Доналд Трамп је после историјског сусрета са Ким Џонг Уном јасно рекао да неће одмах доћи до попуштања санкција, тако да се овај део може приписати медијској пропаганди Пјонгјанга. Међутим, кад је реч о суспензији „ратних игара”, амерички председник није направио лапсус, како су се испрва понадали јужнокорејски савезници. Штавише, рекао је да су вежбе „провокација” и поновио стару причу да би волео да једног дана врати кући америчке војнике из Јужне Кореје, што је пријало и кинеским и севернокорејским ушима.

И пре него што је јуче слетео у Вашингтон, Трамп је засут критикама да је испунио вишегодишњи циљ Пекинга и Пјонгјанга да ове вежбе престану, а да заузврат није добио ништа сем уопштених обећања које Пјонгјанг даје последњих деценија.

Неочекивани уступак био је изненађење и за америчку војску у Јужној Кореји, заправо за све осим, наводно, за америчког министра одбране Џејмса Матиса, иако је он пре само неколико дана у Сингапуру уверавао америчке савезнике у Азији да Америка „не иде нигде” и да јој је Индо-Пацифик „главна позорница”.

Када је први сусрет једног америчког и једног севернокорејског лидера најављен у марту, аналитичари су упозорили да је један од циљева изненадне дипломатске иницијативе Ким Џонг Уна да унесе раздор међу савезнике у југоисточној Азији. Сада се, кажу, управо то догодило – извукао је значајан уступак од неконвенционалног америчког председника, који за разлику од својих претходника мање брине о традиционалним савезништвима, а блиска му је идеја враћања америчких војника кући.

Док је био кандидат, њујоршки милијардер је критиковао демократе и јастребове из сопствене странке због тога што су уплели САД у скупе и неуспешне ратове у иностранству и говорио да „Америка неће ићи у свет да тражи непријатеље”. Међутим, када се доселио у Белу кућу заборавио је на обећање да ће слати војнике у свет само када је апсолутно нужно а победа извесна. Прошлог августа је најавио да шаље нове трупе у Авганистан, иако је обећао да ће окончати најдужи амерички рат. У Сирији је распоредио значајне снаге и наредио директан напад на сиријску војску, док је у Ирак послао још стотине војника са много већим овлашћењима.

Сада се, показујући одсуство било какве стратегије и бриге о америчким националним интересима, опет враћа на стару причу колико све то кошта Америку. Трамп је у кампањи наговестио да је отворен за смањење америчког војног присуства у Јужној Кореји и Јапану и вршио је притисак на савезнике да дају новац за америчке војнике, што је код њих изазвало страх да ће САД „сузити” безбедносни кишобран на који се ослањају.

Најава суспензије војних вежби, без којих 28.500 америчких војника практично немају сврху на подељеном полуострву, протумачена је у америчким медијима као издаја Јужне Кореје, а у ширем контексту као даља ерозија односа са савезницима. Само недељу дана раније на самиту Г-7 Трамп је ушао у сукоб са канадским премијером, док се у мају повукао из споразума о нуклеарном програму са Ираном и поред оштрог противљења најближих европских партнера.

„Повлачење САД из важних споразума и наметање царина савезницима док истовремено кокетира са Путином и седи са Ким Џонг Уном говори америчким савезницима да Трамп нема осећај да га формални споразуми и традиционална америчка спољна политика на било који начин обавезују”, пише портал „Вокс”.

Многи нису заборавили да је у кампањи говорио да би могао да занемари члан оснивачког уговора НАТО-а који савезнике обавезује да један другог бране у случају напада.

„Ако нам те велике, богате земље не би надокнадиле огромне трошкове одбране, био бих апсолутно спреман да кажем – браните се сами”, рекао је „Њујорк тајмсу” почетком 2016. Као председник се уздржао од оваквих коментара, али поступци у последњој години, а посебно отказивање војних вежби са Сеулом, изазивају код савезника осећај да је сасвим реална могућност да им окрене леђа. Због Трампове непоузданости могли би да се окрену неком другом, а непријатељи ће свакако искористи пукотине у америчким савезништвима, упозоравају коментатори.

Републикански сенатор Линдзи Грејам рекао је да је апсурдна председникова логика да су војне вежбе скупе.

„Војници у Јужној Кореји доносе стабилност. Они су упозорење Кини да не може тек тако да преузме читав регион”, рекао је Грејам.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mirko
Sad je valjda jasno ko priželjkuje sukobe. Navodno su svi za mir a jad Tramp kaže da će povući vojsku da ne bi provocirala zemlje na prostorima na kojima nema sukoba, odmah kuknjava. Ja sam bio uveren da će se nakon raspuštanja Varšavskog pakta raspustiti i NATO. Da se to desilo ne bi bilo ni Iraka, ni Libije, ni Sirije ni rata u SFRJ. Veliki zagovornici mira ne mogu bez ratnih igara koje plaše svet i troše toliko da bi tim novcem mogli usrećiti ceo siromašni svet. Njima nije do mira nego do rata jer da nije tako odavno bi svet bio u boljem stanju od nesreća koje postoje u pojedinim zemljama i regionima.
ivan
Tramp nije nikoga izdao vec je spasao sebe i svoje saveznike.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.