Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Неуспели напад на Карзаија

Неуспели напад на Карзаија

Према извештајима агенција

Кабул – Председник Авганистана Хамид Карзаи остао је неповређен у покушају атентата на њега који је извела група наоружаних људи током војне параде која је јуче одржана у близини председничке палате у Кабулу, а којом је обележавано 16 година од доласка муџахедина на власт и свргавања комунистичког режима под окриљем Совјетског Савеза, јавиле су агенције. Извори у председничкој палати саопштили су да је председник Карзаи неповређен, док су талибани, који су преузели одговорност за напад, рекли да су у нападу погинула тројица њихових бораца.

„Председник је добро и није повређен”, рекао је неименовани извор агенцији Ројтерс.

Представник талибана претходно је саопштио да су сва шесторица нападача убијена током напада.

Поред авганистанског шефа државе и чланова владе прослави су присуствовали и страни амбасадори, као и високи представник УН у тој земљи. Како су јавиле агенције, сви су у нападу остали неповређени. „За сада имамо податке да је жртава било само међу Авганистанцима”, изјавио је за агенцију АФП портпарол УН Алем Сидик позивајући се на изворе те организације.

Карзаи је после напада, који је извела група људи наоружана аутоматским оружјем, одмах напустио параду, а свечаност је прекинута. Председник је државној телевизији изјавио да су снаге безбедности ухапсиле неколико осумњичених нападача и апеловао је на јавност да остане мирна.

Министар одбране Авганистана генерал Захир Азими изјавио је да су у нападу погинуле три особе, а да је 11 рањено. Азими није идентификовао настрадале, али су агенције јавиле да се међу повређенима налазе два посланика авганистанске скупштине, од којих је један, у међувремену, подлегао повредама, док је други у тешком стању.

Светске агенције преносе изјаву портпарола талибана Забиула Муџахида који је потврдио да су шесторица талибанских бораца извршила ракетни напад, као и да су при том погинула тројица, док су преостала тројица побегла и налазе се на безбедном месту.

„Испалили смо ракете на учеснике дефилеа”, рекао је Муџахид.

Како изјављују очевици, након испаљивања ракета дошло је до размене ватре из аутоматског оружја између нападача и авганистанских војника, којих је на трибинама око почасне ложе било око 1.000.

Државна телевизија директно је преносила параду са стадиона, али је пренос прекинут у тренутку напада, када су се чули пуцњи из ватреног оружја.

На окупљене људе пуцано је из оближњих кућа.

У протеклих неколико година извршено је неколико неуспешних атентата на председника Карзаија.

Иначе, у овој земљи на југу Азије не престају оружани сукоби владиних трупа и припадника међународних снага са побуњеним талибанима, „верским ученицима”.

Авганистански званичници јуче су саопштили да су у протекла 24 сата погинуле најмање 24 особе, међу којима има и полицајаца.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.