Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нa продају 135 замкова

Нa продају 135 замкова
Замак Језери, један од 1.200 у Чешкој Републици

Специјално за „Политику”'
Праг – Јан Хоудек је један од најстаријих трговаца некретнинама у Чешкој. Почетком деведесетих први је основао „реалитну канцеларију”, како се овде зову агенције за некретнине. Још тада је почео да продаје замкове који су управо враћени власницима у оквиру реституције одузете имовине у комунистичко време.

„На почетку смо оглашавали од три до пет замкова, таман колико је било довољно да би нам се пријавили власници који су размишљали о продаји”, сећа се Хоудек. И тако је стално растао број замкова који су овде на продају.

То не би требало да чуди. Јер, Чешка је земља с највише очуваних замкова и средњовековних двораца у Европи и свету. Има их око 1.200, од чега је 400, углавном највећих и најзначајнијих, у својини државе.

Понуда замкова и сада расте – према последњим информацијама, на продају је преко Интернета и часописа за некретнине 135 замкова, средњовековних двораца и племићких имања. Али, ни издалека нису све јавно оглашене и приступачне на Интернету.

„Води се велика конкурентска битка. Посебно око скупих замкова, чија је цена 200 милиона круна (један евро вреди око 25 круна) и више од тога, који зато и не иду у понуду преко вебова. То је, пре свега, ради заштите наших клијената. Углавном је реч о старијим људима које би одмах ’типовали’ разни шпекуланти или рекеташи”, каже Милан Матејка из агенције „Интертур” која се бави продајом замкова и њиховом реконструкцијом.

Замак се може купити за три до четири милиона круна, што је 120.000–170.000 евра. Толико кошта, на пример, стан од 60-70 квадрата на Жишкову, удаљеном четири-пет трамвајских станица од центра Прага. Но, то су најчешће грађевине у доста јадном стању, којима је неопходна целовита реконструкција. Насупрот њима су топ-замкови, који су припремљени за коришћење одмах после комплетне реконструкције, и чија се цена може попети и до 350 милиона круна. Таквих је у понуди, међутим, мало. Обично их је између три и пет.

„У ценовном распону од 25 до 35 милиона (тј. од милион до 1,4 милиона евра) могу се добити мањи, очуванији замкови, који се уз незнатне поправке могу одмах користити”, закључује Хоудек.

Замак за добру цену и на квалитетном месту агенције већином продају у року од пола године до годину.

„Те некретнине су непредвидљиве. Догађа се да их нудите годину дана и – ништа, а онда се одједном само у једном месецу појави чак четири-пет интересената”, каже Томаш Фридришек из агенције „Ре-макс” која, на пример, сада продаје замак у Горњем Маршову.

Власници замкова не постају, међутим, само Чеси. Има и странаца који их купују, а нарочито расте тражња међу Холанђанима, наводи Матејка.

Извесна групација људи купује замак уместо класичних кућа за одмор које поседује свака друга или трећа породица у овој земљи. Али, купују их и фирме, наплаћују улазнице туристима за разгледање, претварају их у хотеле, конгресне центре, одмаралишта, чак и своја седишта.

„За замак у Каменици над Липоу интересовање је показало петоро клијената, сви ради претварања у дом за старе”, наводи Роман Дател из агенције „Ре-макс”.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.