Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Двоструки аршини за два писма у БиХ

Они који у фаворизовању ћирилице у РС виде „апартхејд” нису заинтересовани за њену маргинализацију у Федерацији
Двоструки аршини за два писма у БиХ
Стиг­ма­ти­за­ци­ја ћи­ри­лич­ног пи­сма ви­дљи­ва је и на пу­то­ка­зи­ма у ФБиХ (Фото Д. Ста­ни­шић)

Од нашег дописника
Сарајево – Одмах након што су поједини медији објавили да се у Републици Српској ради на припреми закона којим би ћирилица била нормирана као главно писмо у том ентитету, потпредседник РС Рамиз Салкић и шеф Клуба Бошњака у Већу народа РС Мујо Хаџиомеровић упутили су оштре критике на рачун власти у РС. У истој власти њих двојица годинама заузимају значајне позиције и примају, за овдашње прилике, врло високу плату.

Најављену могућност нормирања ћирилице као главног писма, Салкић је у сарајевским медијима представио као „неуставну” намеру власти РС која је, како је рекао, „огрезла у радикализму” и показала се као „мајстор дискриминације и апартхејда у образовном систему”, а Хаџиомеровић као „кулминацију безобразлука и дрскости”. За њих двојицу то је и покушај „наметања немогућих услова живота” свима онима који не припадају српском народу.

„Нажалост, имамо власт (РС) која је огрезла у радикализму и екстремизму, православизацији институција и у покушајима да буду већи православци и Срби од православаца и Срба у Србији. Евидентно је да власт овде жели, пре свега, створити амбијент у којем ће изазвати неку врсту радикализације која би била последица трпње и патње, угрожавања и понижавања несрба на простору РС”, изјавио је Салкић за један сарајевски портал.

Салкићу, као и Хаџиомеровићу, за којег је, евентуално, нормирање ћирилице као главног писма у РС, „доказ и безобзирности власти тог ентитета” и „политике која руши све друге и другачије”, није насртај на законска и уставна решења, нити „својеврсни апартхејд”, то што у већини школа у Федерацији БиХ ниједно српско дете не учи српски језик, или што основци у том ентитету тек у трећем разреду уче азбуку, писање и читање ћириличног писма. Не смета им ни то што, у Сарајеву на пример, има више натписа на арапском језику неголи на ћирилици.

Стигматизација ћирилице у Федерацији БиХ није уочљива само на бројним објектима већ и на путоказима широм Федерације БиХ на којима су префарбани натписи на ћирилици, што тамошње власти приписују углавном „неодговорним појединцима”, али то и не мењају, нити третирају као кршење законских и уставним решења у том ентитету која, такође, ћирилицу и латиницу дефинишу као обавезна и равноправна писма.

Поједини медији из РС известили су да би ново законско решење, на коме ресорно министарство РС већ ради и којим би свим републичким институцијама и установама било прописано обавезно кориштење ћирилице, „скоро па дословно било преписано из припреманог новог закона у Србији”. Тиме би, како се наводи, практично били „испуњени и закључци из припреми закона којим би још неусвојене Декларције о заштити српског језика и културе коју су још прошле године најавили председници Србије и РС Александар Вучић и Милорад Додик.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Марко Латиновић
Ко имало нешто зна о историји знаће да су муслимани све до НДХ спонтано користили и ћирилицу; прије тога за турског вакта писменији муслимани и босански фратри користили су верзију ћирилице која се звала "босанчицом". Али да се не замарамо тиме шта је било раније него да видимо како је сада. Прије него што посјетимо Федер.БиХ Уммет погледајмо у каквом је положају ћирилица у Републици Српској. Сада, на нашу бруку и срамоту, ситуација са ћирилицом је иста као и у Србији. Чак је лошија него што је situacija sa pismom čitalaca Politike. Ех Србадијо...
slavko
Pravo Srba da pišu čirilicom ne uključuje i dužnost ostalih da ju čitaju...
Дамир
Славко, Ви ето прочитасте овај чланак који је писан ћирилицом, зашто ако вам се не допада то савршено писмо?
Радован
Па што сте онда деценијама и столећима учили ћирилицу у школама широм српских земаља ако вам се није допадала
fjodor
Sa Srbima se ne može živiti normalno. Teško narodima kojima su Srbi komšije.
Milivoje Radaković
Gde se mi graničimo s Grcite, Radovane?
Radovan
Pa eto rumunima ili grcima je bas tesko?
Ranko
Ima tih detalja kao sto je zatiranje cirilice na javnim mestima koliko volis ali mi se prema tome odnosimo kao da samo nama treba 'mir u kuci'. Np. u federaciji na grobnim mestima gde je krst (srpski) oni zalepe nalepnicu gde pise da ce grob (krst) biti uklonjen ako se niko ne javi na navedenu adresu u navedenom roku da regulise neke administrativne stvari. Medjutim, tih nalepnica nikada nema na onim nisanima a ojasnjenje je da se radi o 'istorijsko kulturnom' objektu! (kao sto su np. stecci)...
Коста
Старије слике и филмови из Сарајева пре 1941. јасно показују море једно ћириличких натписа. Какоби се браћа Бошњаци осећли кад би неко префарбавао латиничке натписе у РС? Латиница културолошки НИЈЕ српско писмо и треба да се поштује! Срби имају свако право да ћирилица не само да има примат, него да буде и једино српско писмо јер јој друго не треба за домаћу употребу.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.