Пристигле понуде отворене, купац није проглашен
Тендерска комисија данас је коначно отворила финансијски део понуда за Рударско-топионичарски басен „Бор” (РТБ), али је њихов садржај за јавност и даље непознаница. Колико су новца за борски гигант понудили кинески „Зијин” и руски „Ју голд” министар рударства и енергетике Александар Антић није саопштио. Иако је као минимални праг за докапитализацију постављено 350 милиона долара, на овом тендеру нису важне само паре, већ и власнички удео који ће стратешки партнер преузети за тај новац, па ће победити онај ко буде понудио више пара за мањи удео у компанији.
Данас је и званично стављена тачка на први део поступка, јер је саопштено да тендерске услове испуњавају две од три пристигле понуде. Министар Антић рекао је новинарима да компанија „Дајмонд филдс” није испунила неопходне услове, јер њена понуда у одређеним елементима није имала обавезујући карактер и није била праћена банкарском гаранцијом. „Политика” је већ писала да је пословни приход ове канадске компаније на крају 2017. године износио свега милион долара, иако је тендером прописано да не може бити мањи од 500 милиона долара.
Министар енергетике очекује да ће, након што тендерска комисија процени понуде, уговор бити потписан у септембру. Према најавама из Министарства енергетике, стратешки партнер би оперативно управљање компанијом РТБ „Бор” могао да преузме од почетка 2019. године. Како сада ствари стоје, цена бакра расте, а фирма је претходну годину завршила у плусу. Међутим, РТБ „Бор” и даље је на списку највећих дужника Електропривреде Србије (ЕПС), јер ова компанија и њена зависна предузећа за струју дугују више од седам милијарди динара.
Министар Антић је рекао да је важно да добијемо снажног партнера, који ће подржати визију државе за даљи развој РТБ-а, а то је пре свега снажан инвестициони циклус у нове руднике и модернизацију укупне производње, са идејом да РТБ у наредним годинама постане лидер у тој области. „Да стабилизује своје пословање и дугорочно буде један од кључних ослонаца наше привреде”, рекао је министар Антић.
Љубодраг Савић, професор Економског факултета, сматра да је отварање понуда за РТБ „Бор” морало да буде јавно, јер је реч о компанији од стратешког значаја, која има велике потенцијале.
На питање да ли су Кинези фаворизовани током овог тендерског поступка, Савић одговара контрапитањем:
– Зар се нисмо уморили од јавних позива који се расписују реда ради и на које се нико не јавља? Фаворизације не сме да буде кад је реч о поштовању тендерске процедуре. Закон не сме никоме да даје предност. Али, он не забрањује да се уочи расписивања тендера преговара са заинтересованим инвеститорима. То се ради свуда на свету. Зар стварно мислите да се тако крупне ствари дешавају случајно? И у свету се у таквим пословима игра на сигурно – сматра Савић и додаје да држава, пре него што распише тендер, треба да зна да ли има заинтересованих улагача. Ко ће колико да понуди, то је ствар тржишне утакмице, додаје.
Кинези су често спомињани као најозбиљнији кандидати за стратешко партнерство у РТБ „Бор”. Компанија „Зијин” један је од највећих кинеских произвођача злата, а друга по величини у производњи бакарне руде. У девет земаља запошљава 17.500 радника, а прошле године била је на 22. позицији највреднијих рударских компанија у свету чије су акције на берзи.
Годишњи пословни приход ове фирме износи 10 милијарди евра (око 78 милијарди јуана), док чиста добит групације достиже више од 230 милиона евра (око 1,8 милијарди јуана). О коликим је парама реч, можда најбоље говори податак да су пословни приходи ове компаније једнаки четвртини српског БДП-а.
О намерама ове компаније да улаже у РТБ „Бор” говори се још од јануара ове године, када је Томислав Николић, као председник Националног савета за координацију сарадње са Руском Федерацијом и НР Кином, боравио у посети Кини. Неколико месеци касније менаџмент ове компаније боравио је у Србији, где се састао са председником Александром Вучићем, који им је поручио да су добродошли на тендеру за РТБ „Бор”.
Руска рударска компанија „Ју голд” основана је још 1976. године, а током процеса приватизације купио ју је руски милијардер Константин Струков. Његово богатство амерички магазин „Форбс” проценио је на 1,7 милијарди долара. „Ју голд” у Русији има седам рудника злата и у тој делатности је међу три највеће руске компаније. Фирма на свом сајту не објављује финансијске извештаје о пословању. Последњи јавно доступан податак односи се на 2015. годину, када је ова компанија остварила пословни приход од 16.086 руских рубаља, што је у том тренутку било око 240 милиона долара. У односну на претходну годину пословни приход је увећан за више од 90 одсто.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


