Почело чишћење Тихог океана од пластичног отпада
САН ФРАНЦИСКО - Тим научника и инжењера започео је са амбициозним пројектом чишћења Тихог океана од пластичног отпада, фокусирајући се на подручје које је три пута веће од површине Француске.
Брод који за собом вуче пластичне цеви испуњене ваздухом и у дужини од 600 метара, а чија је сврха да „почисти” океан од пластичног смећа, испловио је из Сан Франциска у пробну вожњу, пре него што настави пловидбу према великој гомили отпада у Тихом океану.
Плутајуће цеви представљају највећу до сада направљену баријеру на мору названу „Систем 001”.
Циљ креатора тог система, холандске непрофитне организације „Чисти океан”, јесте да се у предстојећих пет година испразни половина или око 40.000 тона великог пацифичког отпада.
Океанограф и аутор пројекта Лорен Лебретон потврдио је да се у гомили пацифичког отпада налази око 80.000 тона смећа, јавља АП а преноси Танјуг.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


