Атомске подморнице у туристичком рају
У низу, тако рећи предолимпијских, политичких притисака Запада на Кину, влади у Пекингу се од јуче ставља на терет да гради тајне морнаричке базе и упоришта, не би ли у стилу поморске велесиле загосподарила Јужним Пацификом.
Кључни доказ оптужби, али и тезе да Пекинг преусмерава своју војну оријентацију од одбрамбене ка офанзивној тактици, поднео је британски војно-обавештајни часопис „Џејнс интелиџенс ривју” – уз помоћ сателитских снимака морнаричке базе на острву Хајнан, приспеле са америчких шпијунских трабаната у свемиру. Војно политички аналитичари британског листа сложно су закључили: „Кина гради неку врсту Гибралтара у том делу Пацифика.”
Детаљи са објављених снимака, унеколико, потврђују речено. Уз докове поморске базе, изграђене у близини другог по величини острвског града Санја, препознају се силуете три усидрена разарача типа „Лујанг” и две фрегате типа „Ђијангвеи”. Испред око 18 метара високог улаза у водени тунел – скровишта за подморнице – снимљена је, усидрена, најновија кинеска атомска подморница, типа 094. Закључак британских војних стручњака обогаћен је и сазнањем „из обавештајних кругова” да Кина планира да упути у базу двадесетак оваквих подморница. Тиме би, на дужи период, била обезбеђена потпуна доминација њене флоте над југоисточним пловним путевима овог океана.
Није изостала сугестија читаоцима, да Кина нема скрупула да стави безбедност туриста на коцку, који у великом броју посећују овај архипелаг. Угрожава животни стандард својих житеља. Ту вест пренели су водећи светски медији, указујући на чињеницу да архипелаг и провинција Хајнан, са главним острвом Хајнан и истоименом групом мањих острва, која се називају Хавајима оријента, обезбеђују око осам милиона житеља тог краја животни стандард.
„Ако је све баш тако, зашто САД одржавају морнаричка упоришта на Хавајима, који су, такође, нека врста туристичког магнета”, сажето би се могао описати одговор који су, у међувремену, понудили кинески медији.
Интересантнији коментар, ипак, пристигао је из Европе, са немачке адресе. Један од водећих стручњака за војно безбедносна питања Отфрид Насауер, директор берлинског огранка Информационог центра за трансатлантску безбедност (НАТО) прогласио је узбуну – непримереном: „Или је реч о новинарима који трагају за сензацијама по сваку цену, или су, пак, наивни аутори били на делу, претходно насели војно обавештајним провокацијама...”
Појашњавајући речено, Насауер је истакао да су и кинеска морнаричка база и њена специјална намена Западу познати још од инцидента 2001. године када је над острвом Хајнан дошло до судара једног извиђачког авиона америчке авијације и кинеског борбеног авиона. Такође, немачки НАТО стручњак је оспорио тезу да Кина гаји амбиције да контролише делове Пацифика: „Тактичко-стратешка намена најновије кинеске подморнице типа 094, наоружане ракетама са атомским бојевим главама, јесте упозорење потенцијалном агресору. Управо због тога је изабрана и цитирана локација. Испред острва море нагло ’добија’ на дубини, све до неких 5.000 метара. Идеално стартно место за подморнице које морају брзо и дубоко да зароне.”
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


