Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Путин: Не желим да Европа буде као Бугарска

Путин: Не желим да Европа буде као Бугарска
Владимир Путин (Фото АП)

МОСКВА - Председник Русије Владимир Путин је након разговора са аустријским канцеларом Себастијаном Курцом изразио наду да цела Европа приликом реализације пројекта „Северни ток 2” неће изгледати као Бугарска, која је својевремено одустала од реализације гасовода „Јужни ток”.

„Никако не бих волео да цела Европа изгледа као Бугарска и покаже слабост и немогућност да заштити своје националне интересе”, нагласио је Путин.

Руски председник уверио је да ће Русија остати поуздани снабдевач енергетских ресурса у Европи. Према његовим речима, снабдевање енергентима је поуздано и без транзитних ризика, јавља Спутњик, преноси Танјуг.

„Расте обим набавке и пада домаћа експлоатација у Европи”, додао је Путин. Плодотворна сарадња Русије и Аустрије у енергетском сектору једна је од кључних области билатералне сарадње, изјавио је руски председник.

„Наша земља непрекидно снабдева Аустрију енергетским ресурсима, а транзитом кроз њену територију и друге европске земље”, рекао је Путин, нагласивши да је то несумњиво једна од кључних области сарадње Москве и Беча.

Упркос тешкој ситуацији у светској политици и економији, руско-аустријске трговинске и инвестиционе везе налазе се у успону, истакао је он. Прошле године трговина је повећана за 40 одсто, додао је Путин.

Русија поздравља став аустријске владе у подршци пројекту „Северни ток 2”, који је значајан за цео европски континент, изјавио је Путин.

„ОМВ такође учествује у изградњи гасовода ’Северни ток 2‘. Руска страна поздравља став Владе Аустрије за подршку овом пројекту, који је значајан за цео европски континент”, рекао је Путин после разговора са аустријским канцеларом.

Русија полази од чињенице да је Европа заједно са Русијом заинтересована за реализацију пројекта гасовода „Северни ток 2”. „Ми ћемо се борити за његову реализацију”, нагласио је руски лидер.

Аустријски канцелар истакао је да европске државе подржавају пројекат гасовода „Северни ток 2”.

„Ми имамо сопствене интересе, а Европска унија приступа овом питању уз пуну одговорност. Желео бих да вас уверим да европске државе које учествују у овом пројекту њега и подржавају. Наравно, постоје још нека правна питања која треба разјаснити”, одговорио је Курц на питање о потенцијалној опасности од повлачења европских партнера из пројекта због опасности од једностраних америчких санкција.

Он је истовремено истакао значај осигурања енергетске безбедности Европе.

„С тим у вези, Аустрија подржава ’Северни ток 2‘… Али за нас је веома важно да се поштују интереси Украјине као важне транзитне државе. Постоји питање Украјине које треба разјаснити”, нагласио је Курц.

Коментари31
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

jamesbond
A sto onda druze Putin spasi Tursku drzavnog udara i pusti dat Kina kupi luku u Grckoj i dalje po Mediteranu sa tendenciju da pokupuje i fabrike i napravi od EU koloniju ko sto uradi sa Malezijom Vijetnamom Sjevernom Korejom Nepalom itd. kad Europi zelis dobro?Sto ti ne kupujes luke i fabrike po EU vec ti tajkuni kupuju jahte i senluce po kafanami a kolko juce su svi bili clanovi neke Komunisticke partije.Malo ti to izvuces iz konteksta i onda se cini ko das malo i u pravu jelte...
Зорица Аврамовић
@stanimir! Ако је, по Теби, истина "пљуцкање", онда је то твоја ствар. Да ли би гасовод донео Бугарској штете, или користи? Рачуница је јасна. Бугарска и не спада у први круг ЕУ чланица (питај Бугаре како се проводе у земљама ЕУ, која су њихова права, и све ће Ти бити јасно. Могла бих Ти још о својим искуствима са летовања у Бугарској (рецимо, оно померање децимале, како би обезвредили евро, а туристи дали много мањи износ лева)... Али, нека, биће шансе други пут...
nikola andric
Sve NATO clanice upotrebljavaju Ukrajinu kao ''kobajagi argument'' protiv Rusije ali od obecanih milijardi Ukrajini ni traga. Paradox je da je Ukrajini prinos od gasovoda nuzno potreban dok stalno kukaju o Rusiji. Cak su otkazali sve veze sa Rusijom osim gasovoda. ''Sevrni tok'' narocito smeta Amerima i Poljacima po inerciji ''ukorenjene mrznje''. U Evropi Ukrajina nikoga ne intersuje sto se najbolje vidi iz medjusobne razmene . Ukrajina je u goroj poziciji od Grke. Ameri joj salju oruzje umesto dolara. U sevrni tok ulazu velike komapnije (Schell) , Nemacka , Holandija i Rusija. Nijednom od njih ne bi palo na pamet da ulazu u nesigurne projekte.
Јован К.
Украјина је депоновала своје златне резерве у С.А.Д. и на рачун тога јој Америка испоручује оружје. Очигледно је да Украјинци треба да се боре против Русије и гину за америчке интересе. Постоје и друге врсте "инвестирања", којима амерички милијардери и политичари експлоатишу природне и људске ресурсе Украјине.
вујица
Ни Европа не жели да буде као Русија,каже коментатор под шифром "Златна рибица".тачно је у толико ако се Европи улагује.Они и да хоће немогу бити као Русија,јер се ради о скупу бивших Империјалних сила(осим донекле задњих 12-15 примљених).Све остале су биле империјалне силе.Данас оне праве једну велику ИМПЕРИЈУ у коју хоће и нас да увуку.Њихов циљ није просперитет малих и економски слабих држава,већ им је циљ да за своје грађане обезбеде лагодан живот који су створили својим империјалним деловањем по свету.Неки народи су се ослободили од тих пљачки па су им знатно смањени приходи из бивших колонија.Мождеа ће Србија и ући у ту и такву ЕУ-империју али сам ја лично против тога....
Mirko
Strah EU od jednostranih američkih sankcija je pravi stepen samostalnosti i suverenosti zemalja EU. Stalno slušamo o uticaju Rusije na izbore po svetu pa čak i na američke izbore. Nisu upeli da izvrše uticaj na izbore u Crnoj Gori, iako su žarko "Želeli" a na amerčke izbore su uspeli. Amerikanci vredjaju zdrav razum celom svetu a posebno zemljama EU.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.