Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОСЛЕ СМЕНЕ У НАРОДНОМ ПОЗОРИШТУ

Расте подршка уметника Хубачу

Чланови ансамбла Драме НП јуче су се обратили новинарима са жељом да одбране смењеног вршиоца дужности директора Драме Жељка Хубача, али и своју професију и уметничку слободу, затражили су смену управника Дејана Савића - Новопостављени директор Југ Радивојевић је поднео оставку
Расте подршка уметника Хубачу
Душанка Глид Стојановић, Хана Селимовић, Вања Ејдус и Тања Мандић Ригонат (Фото Танјуг)

Изненадна смена Жељка Хубача, в. д. директора ансамбла Драме Народног позоришта, подигла је на ноге не само његове сараднике, колеге из других позоришта у Београду и Србији и домаћу јавност, него и неке од најугледнијих театарских институција и позоришних стваралаца у региону. Њихова подршка је упућена не само смењеном директору, о чијим постигнућима и професионализму су имали речи најдубљег поштовања и хвале, већ и Народном позоришту (НП) и свима који ту желе „заштитити уметничке принципе испред политичких, јер сачувати позориште као простор дијалога, теранције и космополитизма јесте интерес свих позоришних уметника у региону, а то могу само одважни уметнички директори и реформатори попут Жељка Хубача”, како се наводи у писму које потписује 27 редитеља, глумаца, драмских писаца и директора најважнијих позоришта и фестивала из Босне и Херцеговине, а које су на јучерашњој конференцији за новинаре у београдском „Медија центру” прочитали глумци НП. Конференција је започела читањем прогласа у коме се тражи смена управника Народног позоришта Дејана Савића и преиспитивање разлога за смену Жељка Хубача.

На вест о смени Хубача реаговала је, поред осталих, и Сњежана Абрамовић Милковић, директорка Загребачког казалишта младих, на чијој је сцени представа „Иванов” недавно доживела овације, а НП стекло још већу регионалну видљивост. „Врхунски професионализам Хубача, отвореност за сарадњу, повезивање са међународном позоришном сценом, сјајан репертоар – те би карактеристике требало да буду довољне да српска културна сцена буде задовољна што има такву позоришну личност у својим редовима... Није најважније бити послушан, а потпуно је легитимно имати различито мишљење. Култура не сме бити полигон политичких обрачуна јер тако највише штети самој себи и идентитету једног народа”, закључује директорка ЗКМ.

Глумци који су јуче наступили пред новинарима у своје име, и у име осталих колега из НП „увређених и понижених” сменом директора и „бахатошћу” управника НП Дејана Савића, истакли су да побуна против овог „срамног и самовољног чина” није политички мотивисана, већ је достојанствен и професионални израз неслагања са урушавањем угледа, али и опстанка њиховог ансамбла, и „одбрана стваралаштва, јавне речи, успеха, слободе и личног интегритета”, како је то сажела глумица Вања Ејдус. Зато су затражили и оставку Дејана Савића.

Представницима медија су се обратили и Дубравка Стојановић Глид, Бранко Јеремић, Бане Видаковић, Олга Одановић, Нада Шаргин, Хаџи Ненад Маричић... Подршку су добили (писмом) од колеге Воје Брајовића, председника Удружења драмских уметника Србије, а на самом скупу и од Аните Манчић (ЈДП) која је рекла да „НП није прћија Дејана Савића, већ да припада публици, глумцима, свима нама” и да овим иступањем жели да „спасе културу од нереда”.

Композиторка Ана Ђорђевић је подсетила да је садашњи управник НП већ „заслужан” за суноврат Опере НП, и истакла да је „побуна глумаца” високо моралан чин, подстакнут једноставном чињеницом да је њихов директор смењен три дана након што је јавно – у интервјуу за „Политику” – поставио питање „А где су наше паре?”.

Наиме, иако се у званичном папиру као разлог смењивања наводи „промена визуре драмског репертоара” (?) јасно је да је у ствари реч о одмазди за, како је речено јуче на скупу, Хубачево скретање пажње на финансијску ситуацију у Драми НП. Управни одбор на челу са Савићем је усред године, изненада и самовољно драстично смањио буџет за продукцију Драме у 2018. години, „прерасподеливши” та средства за међународну сарадњу.

„Покушао сам да укажем да то значи померање наредне премијере са новембра на април, и то у години кад НП обележава јубилеј, 150 година рада, а Драма бележи велике успехе на домаћим и међународним фестивалима а њене представе пуне сале и добијају награде. Такође сам скренуо пажњу на изузетно лоше техничке услове у којима радимо, ту мислим пре свега на светлосну, тонску и видео опрему, и најавио да ћемо од министарства тражити помоћ. Уместо тога, добио сам разрешење и упућен да дужност предам Југу Радивојевићу”, рекао нам је јуче Жељко Хубач.

Југ Радивојевић је, међутим, јуче дао оставку на место новог в. д. директора Драме НП, и ова је вест наишла на громогласан аплауз учесника скупа, уз коментаре да је „поступио часно” и „урадио праву ствар”.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Slobodan
A kako bi bilo da se podsetimo da NP jeste prćija Savićeva jer je on tu postavljen od strane upravnog odbora, koji je postavljen samo da bi njega tu postavio? I da je upravni odbor postavljen od ministra, koji je tu postavljen da bi postavio upravni odbor, koji će postaviti Savića... Možda ovo zvuči kao vic, ali crni je humor i u činjenici da je i Hubač svojevremeno postavljen... od strane Savića koji je postavljen... isto kao sad Radivojević... Zašto se onda nije pobunio ni on, ni mi? Pristajemo na sistem neprincipijelno i bunimo se samo kad nam neke posledice ne odgovaraju, umesto da srušimo uzroke...
Arsenije Arsa Jovanović
Ako je pravde, pameti i poštenja, upravnika Savića treba najzad smeniti a Hubaču vratiti funkciju direktora Drame, makar to bilo i privremeno rešenje, pritom treba sa velikom ozbiljnošću razmisliti ko bio bio zaslužan i provereno sposoban da preuzme mesto upravnika Narodnog pozorišta kako sve ne bi bilo zaludu ....
Sajko Sasa
Na osnovu svega sto citam ovih dana, cini mi se da je izvesna smena Dejana Savica i ministra Vukosavljevica. Novac za dramu,otisao je na gostovanje ministra, Mirele Krajnovic i ekipe u Grcku. Novac se neodgovorno trosi, a odluke dolaze s vrha.
Dejavu Kostjukov
A beogradski balet uništen posle 14 godina samoupravljanja Kostjukova!
marijeta
Zivelo samoupravljanje!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.