Зашто окрећемо главу
Сцена у којој сексуални напасник малтретира девојчицу у београдском трамвају, а остале путнице не покушавају да јој помогну и окрећу главу од овог чина, наишла је на оштру осуду јавности. Нажалост, ситуације у којима околина не реагује на насиље јесу честе – искуство говори да је увек већа вероватноћа да комшилук појача звук телевизора када чује буку у суседном стану која јасно асоцира на свађу и батинање него да позове полицију. А када полиција стигне на увиђај и пита комшије зашто нису реаговале, најчешће чује одговор – плашили су се да насилник не нападне и њих.
– Не оправдавам жене у трамвају које су окренуле главу од ове мучне сцене, али могу да претпоставим шта су могући узроци њиховог нереаговања. Можда су неке од њих и саме биле жртве насиља, па им је ова ситуација оживела мучна сећања и паралисала их од страха. Можда су процениле да би њихова безбедност била угрожена ако би реаговале, па су одлучиле да не изазивају насилника својим протестом. А можда су закључиле да девојчица познаје насилника, јер се није бранила, нити је реаговала викањем. Нажалост, сексуално узнемиравање је веома често у градском превозу. Кад смо радили анонимну анкету међу студенткињама Београдског универзитета, сто одсто њих је потврдило да су биле жртве узнемиравања у превозу – наглашава Сања Павловић, активисткиња Аутономног женског центра, који је почетком овог месеца покренуо кампању „Захтевам да будем заштићена”.
Ова кампања осмишљена је управо због резултата истраживања овог центра који су показали да је свака трећа жена у нашој земљи доживела нежељено додиривање, приљубљивање или уношење у лице, као најексплицитније облике сексуалног узнемиравања.
На питање како жене најчешће реагују када постану жртве сексуалног напаствовања, наша саговорница каже:
– Постоје три начина реаговања: или побегну, или се боре, или се „заледе”. Начин на који ће жена реаговати зависи од њене (несвесне) процене која је врста реакције најадекватнија за њену безбедност, односно какво ће је понашање најмање угрозити.
АКО СТЕ ПРОПУСТИЛИ
Снимак са Фејсбука узбуркао јавност: напад на девојчицу у трамвају (ВИДЕО)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


