Петак, 24.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мондолони: Макроново писмо није протоколарно

Мондолони: Макроново писмо није протоколарно
Француски амбасадор у Београду Фредерик Мондолони (Принскрин Јутјуб)

Писмо председника Француске Емануела Макрона председнику Александру Вучићу није протоколарно, упућено је само Србији, то је пријатељско писмо српском народу, изјавио је данас француски амбасадор у Београду Фредерик Мондолони.

„То је пријатељско писмо које је председник Републике упутио председнику Александру Вучићу. Прво - да би црно на бело подвукао сав значај који Француска придаје жртвама Србије током Првог светског рата и колико признајемо страшне патње кроз које је прошао српски народ. Патње које Србију сврставају у први ред земаља које су поднеле жртве, а други разлог је да изрази задовољство због доласка у Србију. То је писмо које није протоколарно, и то је писмо које је упућено само Србији, то је пријатељско писмо председника Макрона српском народу”, рекао је Мондолони.

Мондолони је у Дневнику РТС-а поновио да је однос према Србији на обележавању стогодишњице Великог рата у Паризу био „за жаљење” и захвалио председнику Србије Александру Вучићу што је позитивно реаговао на прве званичне реакције након инцидента 11. новембра.

На питање може ли се можда Макроново писмо тумачити и као извињење, Мондолони је одговорио да је у сваком случају било реакција и да је он о томе говорио већ 12. новембра ујутру у својству амбасадора Француске и у своје лично име.

„Дакле, то је била званична реакција. Консултације су се наставиле, а затим ово писмо у потпуности затвара то питање и показује нашу жељу да заједно са Србијом припремамо будућност. Примећујем, председник Вучић и власти Србије такође су реаговале позитивно на наше прве реакције и ја им на томе захваљујем. Одмах након инцидента од 11. новембра, који је за жаљење”, навео је амбасадор Француске.

О предстојећој посети Макрона Србији, 5. и 6. децембра, Мондолони каже та је то јако важна посета.

„То је прва посета једног председника Француске Србији после 17 година. То показује нашу вољу да се изнова ангажујемо, веома снажно у Србији, у региону. Наша воља је да још више развијамо наше партнерство на политичком, културном и економском плану, то је за нас веома значајно. Посета за коју желимо да буде упечатљива за наше стратешко партнерство”, истакао је Мондолони.

Он је навео да ће једна од тема о којој ће бити речи бити и дијалог Београда и Приштине.

„Француска недвосмислено подржава тежњу Србије да се прикључи ЕУ. Питање је уласка у Унију и ми подржавамо то приступање. И, наравно, регионално помирење, и то је тема, веома важна. Знамо да је од пре неколико година Србија учинила значајне напоре што се ове теме тиче, а на регионалном плану је ту дијалог Београда и Приштине, то ће бити једна од тема о којој ће бити речи”, казао је Мондолони.

О томе да ли постоје назнаке да ће бити потписан неки конкретан економски споразум, Мондолони каже да ће бити изражено задовољство јер је Србија изабрала да концесију за аеродром повери француском предузећу „Венси”.

Како је истакао, ради се о партнерству са којим су сви на добитку.

„Аеродром остаје српски, али ће бити дата концесија на 25 наредних година. Говориће и о центру за прераду отпада у Винчи, о француско-јапанском конзорцијуму 'Суез', који је веома значајан. Затим, све више доводимо малих и средњих француских предузећа, такође имамо предузеће 'Мишлен' у Пироту које запошљава много српских радника, предузеће 'Шнајдер електрик' које се налази у Новом Саду. Надајмо се да ћемо моћи да закључимо значајне уговоре, а имамо и пројекте у области инфраструктуре”, рекао је Мондолони.

Амбасадор Француске је нагласио да француско-српска трговинска размена веома напредује и да ће достићи милијарду евра размене годишње.

„Сто француских предузећа у Србији запошљава око 11.000 људи и надам се да ћемо у наредне две, три године још више повећавати ове бројке. Можемо још више и ми желимо још више”, констатовао је Мондолони.

На питање да ли очекује гостопримство српског народа приликом посете Макрона Србији, Мондолони је одговорио да је председник Вучић рекао да се нада да ће српски народ веома достојно дочекати француског председника.

„Ја у то не сумњам, већ годину дана живим у Србији и знам до које мере се у Београду воли Француска. Знам до које мере су Срби гостопримљиви људи, са којима имамо много заједничких ствари, дакле нисмо забринути. Покушаћемо да му покажемо овај лепи град, Београд и надамо се да ће нас време послужити јер ипак долази у децембру, али мислим да ће бити веома пријатно. Председник нас је јасно замолио да видимо у којој мери можемо да му омогућимо да мало више открије Београд”, казао је Мондолони, преноси Танјуг.

Коментари22
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Коста
A day late and a dollar short. Ништа што Макрон може да потпише као придавање неке важности српском народу за жртве у Првом св. рату не може избрисати понижење коју је нанео том наорду пре две недеље. Не, хвала.
Dragan K.
Izgradnju metroa u Beogradu dati Kinezima. Oni nas nikad neće poniziti na način na koji su nas ponizili Francuzi. A kada dodje Makron ne treba ga dočekati. Ili mu okrenuti ledja.
Galileo Galilei
Gospodine ambasadore ,ako se bavimo politikom to ne znači da budemo licemjeri i lažovi.Čuvajte vaše lično dostojanstvo,a vaš predsjednik neka brine o svome,ako uopšte ima o čemu da brine.
ШТА ЈЕ ЗА ЖАЉЕЊЕ?
За жаљење је Француска која је била приморана да трпи Трампове недипломатске изјаве и понашања а још више је за жаљење због снисходљивости према неким званицама којима уопште није било место 11. новембра у Паризу а поготову не на почасним местима.
Пеле
Сто француских предузећа у Србији запошљава око 11.000 људи и надам се да ћемо у наредне две, три године још више повећавати ове бројке. Можемо још више и ми желимо још више. Србија и Иалија заједно раде на томе да грађаниживе боље. Србија данас има председника који воли свој народ и државу.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.