Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕКО ПУНЕ ЛИНИЈЕ

Кућу градим, а камена немам

После прошлогодишње дрске крађе металне заштитне ограде на још неотвореној деоници аутопута од Ниша према српско-бугарској граници, ове јесени откривен још „оригиналнији” нишки лоповлук
Кућу градим, а камена немам
Поглед на Нишаву (Фото Гугл)

Ниш – Сре­ди­ном прет­ход­не сед­ми­це ни­шка по­ли­ци­ја је, по­сле при­ја­ве гра­ђа­на при­град­ског на­се­ља Ме­до­ше­вац, у кра­ђи за­те­кла дво­ји­цу од­ра­слих му­шка­ра­ца, оца и си­на, на гра­ди­ли­шту не­дав­но за­вр­ше­ног реч­ног бе­де­ма и сре­ђе­ном при­о­ба­љу ре­ке Ни­ша­ве. И при­ве­ла их на са­слу­ша­ње. При­зна­ла су ова дво­ји­ца Ни­шли­ја да су у ду­жем пе­ри­о­ду и ви­ше пу­та до хва­та­ња на де­лу сво­јим ауто­мо­би­лом и при­ка­че­ном при­ко­ли­цом кра­ли и од­во­зи­ли ве­ли­ко ка­ме­ње, ко­ји су рад­ни­ци – кле­са­ри и ка­ме­но­ре­сци – ко­ри­сти­ли од сре­ди­не ове го­ди­не до­не­дав­но за из­град­њу ка­ме­них коц­ки ко­је се угра­ђи­ва­ли у бе­дем не­да­ле­ко од ни­шав­ског мо­ста код при­град­ског на­се­ља Ме­до­ше­вац.

Овај вре­дан пр­о­је­кат ре­а­ли­зу­је ЈП „Ср­би­ја­во­де”, ко­је упра­вља во­до­то­ко­ви­ма на ју­гу и ју­го­и­сто­ку на­ше зе­мље. По­сле ви­ше од две де­це­ни­је од по­чет­ка уре­ђе­ња бе­де­ма и при­о­ба­ља на Ни­ша­ви кр­оз град, за­вр­шет­ком ових ра­до­ва ско­ро ком­плет­но су по­ве­за­на оба ке­ја кр­оз цео град и ше­та­ли­шта на обе реч­не оба­ле с град­ским квар­то­ви­ма и при­град­ским на­се­љи­ма на ју­го­за­па­ду Ни­ша.

По­сле са­слу­ша­ња у Основ­ном јав­ном ту­жи­ла­штву до­не­то је ре­ше­ње о под­но­ше­њу кри­вич­них при­ја­ва пр­о­тив оца, ста­рог 58, и си­на, од 29 го­ди­на, јер, са­оп­ште­но је зва­нич­но, по­сто­ји осно­ва­на сум­ња да су из­вр­ши­ли кри­вич­но де­ло кра­ђе. А њих дво­ји­ца су, уз при­зна­ње кра­ђе, об­ја­сни­ли „да су за­по­че­ли да гра­де по­ро­дич­ну ку­ћу и да им је ве­ли­ко ка­ме­ње би­ло по­треб­но за из­град­њу ста­бил­ног те­ме­ља објек­та”. При­том су орга­ни го­ње­ња, по­ли­ци­ја и ту­жи­лац ис­та­кли да је укра­де­но ка­ме­ње, ко­је је пр­о­на­ђе­но у дво­ри­шту оца и си­на на пе­ри­фе­ри­ји Ни­ша, где су пла­ни­ра­ли из­град­њу ку­ће, и вра­ће­но на гра­ди­ли­ште и пред­у­зе­ћу „Ср­би­ја­во­де”, по ко­ма­ду би­ло те­шко и ви­ше од сто­ти­ну ки­ло­гра­ма.

Ово је до­бар при­мер ка­ко се ста­нов­ни­ци Ни­ша и око­ли­не од­но­се пре­ма дру­штве­ној (др­жав­ној) имо­ви­ни, али је и под­се­ти­ло на ста­ру ком­по­зи­ци­ју јед­не бо­сан­ске рок гру­пе „Ку­ћу гра­дим из­над Са­ра­је­ва, ку­ћу гра­дим, ал’ ка­ме­на не­мам”... Још ви­ше, бар ка­да је ло­по­влук у пи­та­њу, по­след­ња си­ту­а­ци­ја с на­ме­ном укра­де­ног ка­ме­на – за град­њу те­ме­ља ку­ће, нео­до­љи­во је под­се­ти­ла на пр­о­шло­го­ди­шње хва­та­ње кра­дљи­ва­ца на но­вој де­о­ни­ци ис­точ­ног кра­ка Ко­ри­до­ра 10 кр­оз Ср­би­ју, од Ни­ша до срп­ско-бу­гар­ске гра­ни­це.

Ла­не, у сеп­тем­бру и ок­то­бру по­ли­ци­ја ја ухва­ти­ла и ухап­си­ла две гру­пе ло­по­ва, ко­је су ка­ми­о­ни­ма и при­ко­ли­ца­ма, ве­о­ма до­бро опре­мље­ни ала­ти­ма, ски­ну­ли ши­ро­ку ме­тал­ну за­штит­ну огра­ду из­ме­ђу две ко­ло­во­зне тра­ке ауто­пу­та у ду­жи­ни од чак три ки­ло­ме­тра. И, на­рав­но, од­ве­зли с гра­ди­ли­шта.

Раз­ли­ка по­сто­ји – отац и син кра­ли су ка­мен на Ни­ша­ви у ра­ним ју­тар­њим са­ти­ма, убе­ђе­ни да не­ће би­ти при­ме­ће­ни, а пр­о­шле го­ди­не ухап­ше­не две гру­пе кра­дљи­ва­ца на но­вој тра­си ауто­пу­та „опе­ри­са­ле” су ис­кљу­чи­во но­ћу.

А слич­ност ве­ли­ка је у то­ме што су, као и пре не­ко­ли­ко да­на ухап­ше­не Ни­шли­је, и пр­о­шло­го­ди­шњи ло­по­ви „об­ја­сни­ли” да им је ја­ка ме­тал­на огра­да би­ла нео­п­ход­на за сту­бо­ве и те­ме­ље у из­град­њи при­ват­них обје­ка­та, од­но­сно по­ро­дич­них ку­ћа.

 

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Petar
Na Drini Ćuprija...
Метузалем
Можда би било боље рећи: зидање Скадра на Бојани.
Братимир
"И, на­рав­но, од­ве­зли с гра­ди­ли­шта." Скоро нисам прочитао ништа смешније у Политици. Реч „наравно" :) и ако баш и нике јасно зашто се то подразумева? :)
Зоран Чачак (пишимо ћирилицом)
Добро одабрана реч: "наравно"! "Наравно", јер не знамо куда ћемо више да се склонимо од лопова! "Наравно", јер копамо сами себи раку, а да тога нисмо ни свесни! "Наравно", јер бисмо кукали, а немамо више снаге ни да дишемо! "Наравно"...
Milic
Uhvacene lopove treba ostrije kaznjavati da bi se iskorenilo uvrzeno shvatanje: da ukrasti Drzavno nije sramota. Jeste, itekako.
Божидар
Какве казне су добиле две групе крадљиваца које су ухваћене прошле године? Како ствари стоје код нас суђење вероватно још није ни почело или у мало бољем случају је још у трајању.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.