Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ИСТОЧНА СТРАНА

Рат се сели у космос

 Рат се сели у космос
Лансирање ракете Квасонг-15 (Фото Бета-АП/КЦНА)

Аме­рич­ки пред­сед­ник До­налд Трамп об­зна­нио је у про­шли уто­рак од­лу­ку о пре­тва­ра­њу све­ми­ра у но­во мо­гу­ће по­ље за ра­то­ва­ње. У том сми­слу пот­пи­сао је указ о фор­ми­ра­њу по­себ­не „Све­мир­ске ко­ман­де”, чи­ме је ство­ре­на пот­пу­но но­ва слу­жба у окви­ру Пен­та­го­на, а ко­ја би тре­ба­ло да пре­у­зме пот­пу­ну кон­тро­лу над све­мир­ским опе­ра­ци­ја­ма са вој­ним пред­зна­ком. Ка­ко је пре­не­ла ру­ска аген­ци­ја „Спут­њик”, но­ви род вој­ске во­ди­ће се по­себ­ном док­три­ном и так­ти­ком, са­чи­ња­ва­ће га око 13.000 при­пад­ни­ка ору­жа­них сна­га, рад на ње­го­вој ор­га­ни­за­ци­ји тра­ја­ће пет го­ди­на, а све по­ме­ну­то ко­шта­ће аме­рич­ке по­ре­ске об­ве­зни­ке око 13 ми­ли­јар­ди до­ла­ра. 

Из Пен­та­го­на на­во­де да ће но­ва ор­га­ни­за­ци­о­на је­ди­ни­ца би­ти у ран­гу оста­лих, по­пут Цен­трал­не ко­ман­де за­ду­же­не за вој­не опе­ра­ци­је на Сред­њем ис­то­ку, Ко­ман­де за спе­ци­јал­не опе­ра­ци­је и слич­них. До­дај­мо да су САД у про­шло­сти већ има­ле ова­кво оде­ље­ње у окви­ри­ма сво­јих ору­жа­них сна­га (1985–2002), али је ње­го­во де­ло­ва­ње при­вре­ме­но об­у­ста­вље­но, а фи­нан­сиј­ска сред­ства пре­ба­че­на су ин­сти­ту­ци­ја­ма ко­је се бо­ре про­тив те­ро­ри­зма.

Као што је и мо­гло да се оче­ку­је, Ми­ни­стар­ство спољ­них по­сло­ва Ру­си­је ни­је спрем­но бла­го­на­кло­но да гле­да у пре­тва­ра­ње ко­смо­са у но­во бо­ји­ште. Ка­ко су са­оп­шти­ли у Мо­скви: „Вој­на кон­фрон­та­ци­ја у све­ми­ру ни­је ни­шта ма­ње опа­сна од тр­ке у ну­кле­ар­ном на­о­ру­жа­њу а ко­јој је, очи­глед­но, скло­на са­да­шња аме­рич­ка ад­ми­ни­стра­ци­ја.” Ова­кво ми­шље­ње до­би­ло је до­дат­но на те­жи­ни от­ка­ко је Ва­шинг­тон Ру­си­ји 4. де­цем­бра ис­по­ста­вио кла­си­чан ул­ти­ма­тум тра­же­ћи од исте да се у свом вој­ном ар­се­на­лу од­рек­не ра­ке­та сред­њег и ду­жег до­ме­та, уз прет­њу да би САД мо­гле јед­но­стра­но да се по­ву­ку из ру­ско-аме­рич­ког ра­кет­ног до­го­во­ра из 1987. ко­ји су пот­пи­са­ли та­да­шњи пред­сед­ни­ци две зе­мље – Ми­ха­ил Гор­ба­чов и Ро­налд Ре­ган.

Про­тив ко­га Трамп уоп­ште на­ме­ра­ва да ра­ту­је, са чи­је стра­не до­ла­зе прет­ње по без­бед­ност САД и ка­ква је њи­хо­ва су­шти­на, оста­је тек да се на­га­ђа. Као и то да ли САД уоп­ште има­ју до­вољ­но по­тен­ци­ја­ла да из та­квог мо­гу­ћег ра­та иза­ђу као по­бед­ник. Ипак, по­тен­ци­јал­ни аме­рич­ки про­тив­ни­ци ла­ко су се и бр­зо пре­по­зна­ли. Реч је, пре свих, о већ по­ме­ну­тој Ру­си­ји и Ки­ни, зе­мља­ма тех­но­ло­шки до­вољ­но ја­ким да се упу­сте у ис­тра­жи­ва­ње ко­смич­ких про­стран­ста­ва. 

Пре­ма пи­са­њу ру­ских ме­ди­ја, Џејмс Ма­тис пр­ви чо­век Пен­та­го­на (тре­нут­но у остав­ци)  још у ав­гу­сту је го­во­рио ка­ко су САД нео­п­ход­не све­мир­ске вој­не сна­га чи­ји по­сао би био да за­шти­те сво­је са­те­ли­те од евен­ту­ал­них на­па­да са стра­не Ру­си­је или Ки­не. Исто­вре­ме­но, он је твр­дио да ње­го­ва зе­мља не пла­ни­ра раз­ме­шта­ње ни­ка­квог офан­зив­ног на­о­ру­жа­ња у ко­смо­су. Ма­тис је та­да под­се­тио на си­ту­а­ци­ју у ја­ну­а­ру 2007. ка­да је Ки­на по­мо­ћу ра­ке­та лан­си­ра­них са јед­ног вој­ног ко­смо­дро­ма ус­пе­ла ци­ља­но да уни­шти је­дан свој ме­те­о­ро­ло­шки са­те­лит. Би­ла је то, пре све­га, ја­сна по­ру­ка Аме­ри­кан­ци­ма.

Тре­ба по­ме­ну­ти и да су кра­јем ок­то­бра 2017. САД од­би­ле да у УН по­др­же три ре­зо­лу­ци­је ко­ји­ма је тре­ба­ло да бу­де оне­мо­гу­ће­на тр­ка у на­о­ру­жа­њу у све­ми­ру. Ре­зо­лу­ци­ју су при­пре­ми­ли струч­ња­ци из Ру­си­је, Ки­не и још не­ко­ли­ко зе­ма­ља. Јед­на од кључ­них та­ча­ка из по­ме­ну­тих пред­ло­га са­др­жа­ла је и по­зив на ства­ра­ње прав­но оба­ве­зу­ју­ћег до­ку­мен­та ко­јим би би­ло оне­мо­гу­ће­но раз­ме­шта­ње на­о­ру­жа­ња у ко­смич­ком про­стран­ству.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

pakita
Mi pod hitno da uvedemo novi rod vojske - Odeljenje za podzemno ratovanje. Oni na nebo a mi pod zemlju i imamo tehnološki skok, prvi u svetu. Krajnji cilj kopanje dubooookih gradova pod zemljom, jer ovo kako je krenulo ...
tuzni srba
Lako njima, jos su 70-tih bili na mesecu i sagradili bazu, sada samo da nam svima obelodane kroz koju CEV stizu tamo i nazad jer rakete vise ne koriste?
Патас
О овоме се већ раније причало по медијима, глупост али шта ћеш. Боље би било да се сарађује у освајању свемира. Ни Америка ни Русија ни Кина а друге земље поготово не могу самостално да освајају космос. Трошкови за тако нешто су огромни и огроман су удар на буџет, и за најбогатије земље. Кад би се рецимо Амери и Руси ујединили у овом сегменту, много би направили. И једни и други имају највише искуства у истраживању свемира, имају изузетне научнике и знање и кад би ујединили средства могла би се направити мисија за Марс. Увјерен сам у то.
Mustafa Aga
Dosada su se vanzemaljci ponekad i spushtali na nashu planetu...Ali odsada, kada Tramp naoruza svemirski prostor u Sunchevom Sistemu...Ima vanzemaljci da nas zaobilaze u velikom luku...
Зоран Матејић
Само што даље од Србије!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.