Рачуни у Србији ће се плаћати и „препознавањем лица"
Грађани Србије моће ће од марта ове године да плаћају рачуне системом „препознавања лица” (face recognition system), најављује за Танјуг гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Народна банка Србије планира да у првом кварталу 2019. године пусти нову услугу, која је део решења инстант плаћања, а који је покренут у октобру прошле године, преноси Танјуг.
„Биће могуће да се преко скајпа или визуелног идентификовања странке обави плаћање”, каже гувернер:
„То ће бити нешто што је заиста револуционарна новина као допуна инстант плаћању. Иако смо спремни да са тим кренемо одмах, морамо да сачекамо нову евалуацију напретка Србије у смислу спречавања прања новца да би могли ову нову услугу да пустимо у подпромет”.
Тачан датум када ће грађани моћи да почну са коришћењем ове услуге знаће се након састанка МАНИВАЛ-а (Комитет Савета Европе за спречавање прања новца и финансирања тероризма) 23. јануара.
На том састанку ће се проверавати напредак Србије у примени свих правила у спречавању прања новца, а ако мишљење ове институције буде „позитивно” плаћање „лицем” могло би да стартује и у фебруару.
Плаћање телефоном, таблетом, путем скајпа не захтева нова техничка решења нити ће банке коштати новца, каже Табаковић и истиче да је реч о систему који је безбедан за кориснике, како у заштити личних података тако и у смислу могуће злоупотребе у „прању новца”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


