Економске миграције одсад прате стручњаци
На који начин задржати младе да не оду из Србије у иностранство, али и како привући оне који су отишли да се врате у земљу – нека су од најважнијих питања којима ће се убудуће бавити координациони тим за праћење економских миграција. Први састанак одржан је у Палати „Србија”, а за председника је предложен министар за рад Зоран Ђорђевић. Да би тим почео да ради најпре је потребно да Влада Србије изда „зелено светло”, а то би, како је најавио Ђорђевић, требало да се догоди већ на следећој седници владе.
Формирање координационог тима, који ће се бавити проблемом миграција, одговор је наше земље на нови закон у Немачкој о усељавању, који ће олакшати запошљавање грађана других држава у тој земљи, па и оних који долазе из држава које нису чланице ЕУ. Немачки закон ступиће на снагу 2020. године, а дотад ће овдашњи експертски тим, формиран кроз радне подгрупе, радити на изради Стратегије о миграцијама, а касније и на акционом плану.
– Наш циљ је да анализирамо миграције, потенцијалне проблеме по Србију. Идеја је да до краја месеца дамо и предлоге влади шта би ко од чланова тима требало да уради од мера да би се задржали људе у Србији, привукли назад они који су већ отишли, али и да страни држављани дођу, бораве и раде у Србији – рекао је Ђорђевић и истакао да је на првом састанку договорено да се координациони тим састаје најмање једном у два месеца, а по потреби и чешће.
Осим представника министарства за рад, у тиму ће бити и представници покрајинске владе, министарстава – привреде, просвете, спољних послова, омладине и спорта, државне управе, САНУ, Канцеларије за КиМ, Универзитета у Београду, сталне конференције градова и општина, Завода за статистику, ПКС, синдиката, Уније послодаваца Србије, НАЛЕД-а, бројних привредника…
Србија засад не располаже конкретним подацима о томе колико људи годишње напусти земљу, јер многи илегално одлазе да раде у иностранство. Не постоје ни прецизна статистика колико је младих из Србије на школовању у иностранству. – Студентску визу у САД, без зелене карте или двојног држављанства, има око 3.000 младих из Србије – подсетио је министар за рад, додајући да држава инсистира да је најбоље за наше људе да иду у иностранство да раде преко агенција, преко националних служби за запошљавање, како би тамо могла да им заштити права. Међутим, проблем је што се људи пријављују да иду туристички, раде на црно и онда када их ухвате депортују их за Србију – подсетио је Ђорђевић.
Преквалификација за ИТ даје резултате
Преквалификација у области ИТ даје добре резултате, али је потребно и да се тај програм прошири и на друга занимања. Министар за рад је још крајем прошле године одржао састанак са директорима НСЗ-а када им је дао задатак да на терену анкетирају послодавце и виде која су им занимања потребна. Урађен је и акциони план за 2019. у којем има нешто мање ИТ стручњака, него што је раније било планирано, али је сада доста других занимања која недостају и биће у нашем фокусу – најавио је Зоран Ђорђевић, пренео је Танјуг. Преквалификације ће посебно бити усмерене на људе који су завршили гимназије и нису наставили факултет.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


