Немачка, Француска и Шпанија поставиле ултиматум Мадуру
Немачка се придружила Француској и Шпанији саопштењем да ће подржати лидера опозиције у Венецуели Хуана Гваидоа као техничког председника уколико влада председника Николаса Мадура не распише изборе у наредних осам дана.
Председник Француске Емануел Макрон саопштио је своју одлуку да ће подржати Гваидоа на Твитеру.
„Народ Венецуеле би требало да слободно одлучује о својој будућности”, написао је Макрон на француском и шпанском језику, додајући да ће Француска радити са својим партнерима на политичком процесу који ће решити кризу у Венецуели.
Премијер Шпаније Педро Санчез саопштио је да је Гваидо „особа која би требало да буде на челу транзиције ка слободним изборима”, преноси АП.
Портпаролка немачке канцеларке Ангеле Меркел поручила је на Твитеру да „народ Венецуеле мора да има могућност да слободно и безбедно одлучи о својој будућности”, пренео је Танјуг.
Савет безбедности Уједињених нација током дана разматра ситуацију у Венецуели, након што се Гваидо прогласио техничким председником у среду. Седница је сазвана на захтев америчког државног секретара Мајка Помпеа.
Гваидо је на челу венецуеланског Конгреса, који сматра да је Мадурова победа на прошлогодишњим изборима извојевана крађом.
САД, Британија, као и више земаља латинске Америке подржале су Гваидоа као председника Венецуеле, док Мадуро, који ужива подршку Кине, Русије и других, тврди да је у току покушај државног удара.
ЕУ позива на нове изборе у Венецуели
БРИСЕЛ – Европска унија саопштила је данас да би могла признати опозиционог лидера Хуана Гваидоа за председника Венецуеле ако Влада у Каракасу у наредним данима не распише нове изборе.
Шефица европске дипломатије Федерика Могерини навела је у изјави да ће ЕУ интензивирати контакте с међународним партнерима у вези с венецуеланском кризом „у наредним сатима”.
ЕУ је позвала на хитне нове изборе, тврдећи да председнички избори одржани прошле године нису били демократски, преноси Бета.
Могерини је навела да уколико „наредних дана изостане објава о расписивању нових избора уз потребне гаранције, ЕУ ће предузети даље кораке, укључујући и признање новог руководства земље”.
Став ЕУ отвара нови фронт у односима с Русијом, која снажно подржава председника Николаса Мадура.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


