Здравствени систем Србије 18. у Европи
Здравствени систем Србије рангиран је као 18. у Европи међу 35 држава „старог континента”, према најновијим резултатима Европског здравственог потрошачког индекса (ЕХЦИ) за 2018. годину.
Таквим резултатом Србија је остварила напредак од два места у односу на 2017. годину и постала лидер у региону када је у питању здравство, кажу у Министарству здравља, преноси Танјуг.
На данас објављеној престижној ЕХЦИ листи здравствених система Европе, Србија се налази испред 14 држава ЕУ – Шпаније, Италије, Словеније, Ирске, Хрватске, Кипра, Малте, Литваније, Грчке, Летоније, Бугарске, Пољске, Мађарске и Румуније.
Међу најзапаженијим резултатима у 2018. години истакнути су наставак информатизације здравственог система, успешна имплементација електронског рецепта, смањење листа чекања, значајни резултати у смањеној употреби антибиотика, као и активности у области менталног здравља.
Истраживање ЕХЦИ се обавља од 2005. године и представља водеће поређење за процену функционисања националних система здравствене заштите у 35 земаља Европе.
На основу 48 индикатора који укључују области као што су права и обавештеност пацијента, приступ здравственој заштити, исходи лечења, обим и подручје услуга, превенција и коришћење фармацеутских производа.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


